Dogovor med šesterico in Iranom podpisan, a kaj prinaša?

V Teheranu so zadovoljni ob dogovoru, ki so ga po maratonskih pogajanjih ponoči v Ženevi dosegli visoki predstavniki t.i. šesterice, petih stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije, ter Irana. Po besedah predsednika Hasana Rohanija dogovor “odpira nova obzorja” in Iranu priznava pravico do jedrskega programa in bogatenja urana.

V Ženevi so danes slovesno podpisali dogovor z Iranom. Zbrani so bili zunanji ministri Irana, stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije ter visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton (na fotografiji), ki so dogovor na koncu izpogajali Foto: Yves Herman
V Ženevi so danes slovesno podpisali dogovor z Iranom. Zbrani so bili zunanji ministri Irana, stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije ter visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton (na fotografiji), ki so dogovor na koncu izpogajali Foto: Yves Herman

TEHERAN > Potem ko je bil v jedrskem sporu z Iranom ponoči prvič po desetletju dosežen bistven preboj, so v Ženevi danes slovesno podpisali dogovor. Zbrani so bili zunanji ministri Irana, stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije ter visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton, ki so dogovor na koncu izpogajali. A kaj ta sploh prinaša?

Omejitev jedrskega programa v zameno za omejitev sankcij

Iran je pristal, da bo za obdobje šestih mesecev omejil svoj jedrski program in odprl vrata dodatnim mednarodnim inšpekcijam. V zameno bo šesterica velesil prekinila nekatere od sankcij, ki jih je zaradi njegovih spornih jedrskih aktivnosti uvedla proti Iranu - pod pogojem, da bo Teheran izpolnjeval svoj del dogovora.

Iran mora tako v skladu z dogovorom za pol leta omejiti program bogatenja urana, ustaviti dela na reaktorju na težko vodo za proizvodnjo plutonija v Araku ter dovoliti dnevne inšpekcije s strani mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).

V Teheranu morajo ustaviti bogatenje urana nad petimi odstotki ter odstraniti za to potrebne povezave med centrifugami, skoraj 20-odstotno obogateni uran, ki ga že imajo, pa nevtralizirati. Novih centrifug za bogatenje urana začasno ne smejo nameščati.

T.i. šesterica bo po drugi strani ponudila omejeno in začasno omejitev sankcij, ki naj bi Iranu po nekaterih ocenah prinesla dodatnih sedem milijard dolarjev prihodkov. Poleg tega v naslednjih šestih mesecih ne bo proti njemu uvedla nobenih novih sankcij - če se bodo seveda v Teheranu držali dogovorjenega.

Današnji dogovor je šele prvi korak, saj sta se strani v njem zavezali, da bosta v prihodnjih šestih mesecih dosegli “celovito” rešitev jedrskega spora. Ta naj bi prinesla tako nadaljnje omejitve iranskega jedrskega programa kot tudi odpravo vseh sankcij proti njemu.

Gre predvsem za lajšanje sankcij pri iranskem izvozu zlata in dragih kovin ter petrokemičnih izdelkov ter pa za določene omejitve sankcij glede izvoza iranske

Rohani: Dogovor odpira nova obzorja

“Konstruktiven angažma in neumorna prizadevanja pogajalskih ekip bodo odprli nova obzorja,” je v prvem odzivu na Twitterju zapisal Hasan Rohani. Ocenil je, da je bila rešitev dolgoletnega jedrskega spora mogoča, potem ko “je iranski narod glasoval za zmernost”, njegove besede povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Pri tem je mislil na svojo presenetljivo zmago na junijskih predsedniških volitvah v Iranu. Potem ko so pogovori med t.i. šesterico leta stopicali na mestu, so namreč po Rohanijevi izvolitvi dobili nov zagon.

Kasneje je Rohani po navedbah iranske tiskovne agencije Fars na to temo pisal ajatoli Hameneju in mu zatrdil, da dogovor o iranskem jedrskem programu “koristi vsem državam v regiji in globalnemu miru”. Poudaril je, da so zahodne sile z dogovorom Iranu priznale pravico do jedrskih dejavnosti in do bogatenja urana.

Da dogovor Iranu priznava pravico do bogatenja urana na svojem ozemlju, je Rohani že tudi ponovil v nagovoru na državni televiziji Press TV. Obenem je dejal, da bo bogatenje urana “potekalo podobno kot v preteklosti” in da bodo iranski jedrski objekti “nadaljevali s svojimi aktivnostmi”.

Ocenil je še, da se sankcije Zahoda proti Iranu “začenjajo krhati”. Zatrdil je, da si Iran ne želi jedrskega orožja, ampak zgolj tehnološki napredek. Zato so se tudi v dogovoru zavezali, da bodo odpravili vse dvome in skrbi Zahoda, še posebej preko sodelovanja z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA).

Tudi iranski zunanji minister Džavad Zarif in glavni iranski jedrski pogajalec Abas Arakči, ki sta sodelovala na pogajanjih v Ženevi, sta zadovoljna. Oba sta tudi podobno kot Rohani zatrdila, da doseženi dogovor Iranu priznava pravico do bogatenja urana.

Izjave Teherana tako že nakazujejo na potencialna nova nesoglasja z Zahodom. Po drugi strani so visoki predstavniki ZDA, ki so doslej razkrili največ glede same vsebine dogovora, namreč vztrajali, da ta ne priznava Iranu pravice do bogatenja urana in mu narekuje vrsto korakov, s katerimi bo ustavil napredovanje svojega jedrskega programa.

STA


Najbolj brano