Delo odpustilo Dejana Karbo

Uprava družbe Delo je prekinila delovno razmerje z novinarjem Dejanom Karbo. Za Delo je Karba pojasnil, da je bil prisiljen privoliti v podpis sporazuma o odhodu. Izvršni odbor Sindikata novinarjev Dela je izrazil protest zaradi postopka, kako je bilo delovno razmerje prekinjeno, pojasnilo uprave terja tudi uredniški kolegij časnika.

Dejan Karba je pokrival področja vojske in Cerkve, med drugim je avtor zgodb o domnevnem očetovstvu kardinala Franca Rodeta Foto: Vir: Časnik Delo
Dejan Karba je pokrival področja vojske in Cerkve, med drugim je avtor zgodb o domnevnem očetovstvu kardinala Franca Rodeta Foto: Vir: Časnik Delo

LJUBLJANA> Po poročanju Dela je Dejan Karba pojasnil, da je bil nepričakovano poklican na razgovor k v. d. odgovornega urednika Bojanu Budji, pogovoru pa so se pridružile še predsednica uprave Dela Marjeta Zevnik, članica uprave Irma Gubanec ter pravnica podjetja Nataša Jakiša.

Dejan Karba je pokrival področja vojske in Cerkve ter preiskoval dogajanja v vrhovih slovenske politike. Med drugim je avtor zgodb o nakupu oklepnikov Patria in domnevnem očetovstvu kardinala Franca Rodeta. V času po menjavi odgovorne urednice Romane Dobnikar Šeruga je bilo novinarju naročeno, naj ne piše več o zadevi Rode; dan pred odpovedjo pa mu je bilo prepovedano pisati komentar o reakcijah predstavnikov RKC na proteste in socialno stisko državljanov, navaja Delo.

Karbo postavili ob zid?

“Pred mene so postavili izbiro: ali me suspendirajo in mi zagrozili, da bom v tem primeru moral sam poravnati morebitne sodne stroške v tožbah zoper mene, ali pa da podpišem sporazum o prekinitvi delovnega razmerja. Zevnikova ni dopustila, da bi pred podpisom poklical svojo urednico ali koga drugega. V njeni pisarni mi prav nihče ni mogel garantirati, da mi bo pomagal pri reševanju spora,” je povedal Karba.

Predsednica uprave Dela: Očitno nimamo sinergije za nadaljnje sodelovanje

Budja je za Finance potrdil, da so se sporazumno razšli. Zevnikova pa je za isti časnik dejala: “S Karbo smo imeli razgovor, očitno nimamo sinergije za nadaljnje sodelovanje”. Odgovorov na vprašanje, kaj so mu očitali, Zevnikova ni dala, navajajo Finance.

Sindikat: Razlogi za odpoved so morda tudi politični

Hišni sindikat je včeraj sporočil, da sindikat ni bil vključen v postopek niti Karbi kot članu sindikata niso omogočili, da bi zaprosil za pomoč sindikata, kar je njegova absolutna pravica.

Način, kako je uprava prekinila delovno razmerje s Karbo, vzbuja dvome, da razlog za prekinitev pogodbe ni bil odsotnost “sinergije za nadaljnje sodelovanje”, kot navaja uprava, temveč so razlogi drugačni, morda tudi politični, so zapisali v sporočilu. Dodali so, da je sindikat že začel izvajati postopke pravne zaščite svojega člana in bo to počel tudi v prihodnje.

Uredniki Dela pa so se danes na uredniškem kolegiju dogovorili, da bodo od uprave terjali pojasnilo, zakaj je od Karbe izsilila prostovoljno prekinitev delovnega razmerja. Prav tako od predsednice uprave Dela pričakujejo, da bo odločitev preklicala. Zahtevajo tudi, da uprava vodi ta in vse druge morebitne postopke zoper novinarje dosledno v skladu z zakonodajo in internimi akti medijske hiše Delo.

STA


Najbolj brano