Delavski prevzem Večera

Predstavniki zaposlenih časnika Večer so od junija naprej, ko so ugotovili večinski interes za notranji odkup skoraj 80-odstotnega deleža Večera, ki ga prodaja Delo, vstopili v vse uradne postopke prodaje.

Predstavniki zaposlenih časnika Večer so od junija naprej, ko so ugotovili večinski interes za notranji odkup skoraj 80-odstotnega deleža Večera, ki ga prodaja Delo, vstopili v vse uradne postopke prodaje
Predstavniki zaposlenih časnika Večer so od junija naprej, ko so ugotovili večinski interes za notranji odkup skoraj 80-odstotnega deleža Večera, ki ga prodaja Delo, vstopili v vse uradne postopke prodaje 

MARIBOR, LJUBLJANA> S pooblaščenim prodajalcem, družbo KPMG, se bodo sestali prihodnji teden, so sporočili.

“Zaposleni in pogodbeni sodelavci so po štirih letih razvojnega mrtvila in brezperspektivnosti odločili prevzeti v svoje roke tudi lastniška tveganja. Delavski prevzem bodo plačali pošteno in pregledno, sorazmerno njihovi finančni sposobnosti, iz svojih prihrankov in plač,” so v današnjem sporočilu zapisali predstavniki Sindikata novinarjev Večera, Sindikata Pergam Večer, sveta delavcev Večera, aktiva novinarjev Večera, Sindikata novinarjev Slovenije in Društva novinarjev Slovenije.

Prevzem zanima dve tretjini zaposlenih

Dodajajo, da se zavedajo, da je delavski prevzem medijske družbe le prvi nujni in ne najtežji korak, ki pa bo “prekinil z dolgoletno izpostavljenostjo družbe političnemu mešetarjenju z usodo medijev in perspektivo zaposlenih”.

Trenutno zbirajo ponudbe za kredite zaposlenim in pogodbenim sodelavcem pri bankah, ki so pripravljene financirati delavski prevzem. Kot pravijo predstavniki, pričakujejo za obe strani vzdržne kreditne pogoje.

Interes za sodelovanje pri odkupu je, kot je povedal vodja aktiva novinarjev Večera Aleš Kocjan, v preliminarni anketi izrazilo 105 od 165 zaposlenih v Večeru. Njihovi predstavniki so se nato z oddajo nezavezujoče ponudbe pooblaščenemu prodajalcu, družbi KPMG, uradno vključili v postopke za morebiten odkup.

Proti ekskluzivni obravnavi

S KPMG, ki se do 19. julija pogaja s potencialnim kupcem, ki ima do tega datuma edini pravico do odkupa, se bodo predstavniki Večerovih zaposlenih na povabilo KPMG sestali v prihodnjem tednu. Kot pravijo, nasprotujejo ekskluzivni obravnavi v prodajnih postopkih in pričakujejo enakopravno in pregledno obravnavo v razpisanih prodajnih postopkih.

V družbi Delo so povedali, da bo srečanje s predstavniki zaposlenih Večera glede na to, da še ni potekel rok zagotavljanja ekskluzivnosti, mogoče izvesti šele po tem roku, enako pa da velja za pogovore z drugimi interesenti. Kdo so ti interesenti in koliko jih je, v Delu zaradi varovanja poslovnih skrivnosti ne želijo razkriti.

Novinarski krovni poklicni organizaciji, društvo in sindikat novinarjev Slovenije, podpirata prizadevanja za delavski odkup, saj se z lastniško negotovostjo in slabim upravljanjem medijskih vsebin in delavcev na področju tiskanih medijev srečujeta dnevno, so zapisali.

Kooperativa

“Dobro smo seznanjeni z vsemi nepravilnostmi in slabostmi ravnanja ter s tveganji državnega nadzora v dosedanjih prodajah in nad koncentracijo medijev v javnem interesu, zato pozivamo državne regulatorje, Agencijo za varstvo konkurence in predvsem ministrstvo za kulturo, k skrbnemu in usklajenemu ravnanju,” pravijo.

V primeru prodaje Večera od regulatorjev pričakujejo “nadpovprečno skrbnost in testiranje javnega interesa”, preden bo podpisana pogodba med kupcem in družbo Delo. Delavski odkup medijske družbe podpirajo predvsem zato, ker se zavedajo, kaj pomeni notranje lastništvo in finančna samostojnost za neodvisno in samostojno informiranje javnosti ter opravljanje poklica.

“Menimo, da so zaposleni in pogodbeni sodelavci Večera primeren in odgovorni lastnik, ki bo poslovno sposoben poskrbeti za razvoj družbe,” pišejo v sporočilu in dodajajo, da vedo, da je po prevzemu treba v procese preoblikovanja pritegniti vse deležnike. Ocenjujejo, da je primerna oblika organizacije kooperativa.

Časopis je zanimal družbo Medici in Styrio

Pretehtali bodo tudi morebitni prevzem kakšnega od regionalnih dnevnikov ali tednikov, ki jim “zaradi neodgovornih ravnanj sedanjih lastnikov grozi potop”.

Zadružna organiziranost na področju medijev je po njihovih navedbah zelo blizu tudi uzakonjeni vlogi medijev v demokraciji, njihovi avtonomiji v imenu javnega interesa, uzakonjeni samoorganizaciji uredništev in zahtevi po novinarski poklicni avtonomiji.

Delo, ki je v lasti Pivovarne Laško, mora 79,24-odstotni delež Večera prodati po odločbi varuha konkurence. Za prodajo so se pred meseci že dogovorili s kupcem, neuradno z družbo Medici iz Hamburga, a ta ni uspel zagotoviti denarja za nakup, zato so obnovili pogovore z investitorji, med njimi z avstrijsko Styrio, ki je že kazala interes za nakup časnika.

STA


Najbolj brano