Debeljak brez razrešnice, Brank med nadzornike

Predsednik prejšnje uprave Mercatorja Žiga Debeljak je na skupščini delničarjev ostal brez razrešnice za delo v lanskem letu, medtem ko jo je zdajšnja uprava pod taktirko Tonija Balažiča dobila skorajda soglasno. Zelo visoko podporo pa je dobil Bojan Brank, prvi mož Luke Koper, ki bo odslej tudi nadzoroval Mercator.

Mercatorjeva uprava  je naročila revizijo  večjih poslov v obdobju od 2007 do 2012 Foto: Dejan Mijovic
Mercatorjeva uprava je naročila revizijo večjih poslov v obdobju od 2007 do 2012 Foto: Dejan Mijovic

LJUBLJANA > Skupščine so se udeležili predstavniki skoraj 70 odstotkov kapitala, in to verjetno zadnjič v zdajšnji sestavi. Več večjih lastnikov je namreč ravno v teh dneh 53 odstotkov Mercatorjevih delnic prodalo hrvaškemu Agrokorju.

Poleg prejšnjega šefa Žige Debeljaka sta brez razrešnice za lani ostala še dva člana uprave, Melita Kolbezen in Peter Zavrl. Pri odločanju o razrešnici za zdajšnjo upravo pa delničarji niso imeli veliko pomislekov - podelili so ji jo skorajda soglasno. Prav tako so razrešnico vsi po vrsti prejeli tako zdajšnji kot prejšnji nadzorniki.

Nadzorniki odslej v polni zasedbi

Na skupščini so zapolnili tudi vrzel v nadzornem svetu. Mercator je od lanske zamenjave nadzornega sveta brez enega nadzornika, saj je ena od novih članic že kmalu po imenovanju odstopila. Uprava in nadzorni svet sta predlagala, naj se za manjkajočega nadzornika Mercatorja imenuje profesorja na Ekonomski fakulteti v Ljubljani Marka Jakliča. A delničarji so bili bolj naklonjeni nasprotnemu predlogu NLB. S skoraj 91-odstotno večino so za člana nadzornega sveta imenovali predsednika uprave Luke Koper Bojana Branka.

Za visoko izgubo krivi odpisi in slabitve

Mercator je lani posloval slabo. Ob malone nespremenjenih prihodkih, ki so znašali 2,3 milijarde evrov, je izguba celotne skupine znašala 104,6 milijona evrov, predvsem zaradi odpisov in slabitev nepremičnin.

Čista izguba matične družbe je lani znašala 77,6 milijona evrov, pokrili jo bodo iz prenesenega dobička iz preteklih let ter drugih rezerv iz dobička. Mercator tako letos ne bo izplačeval dividend, je napovedal predsednik uprave Toni Balažič.

Na skupščini je bilo vnovič slišati tudi kritike, češ da je Agrokor pred leti za delnico Mercatorja ponujal 221 evrov, medtem ko bo zdaj za vsako plačal le 120 evrov. “Lastniki so seveda morebiti utrpeli škodo,” je odgovoril Balažič in dodal, da pa on ne bo presojal, ali je bila povzročena škoda ali ne.

Posli pod lupo revizorjev

Zdajšnja uprava je pri revizijski hiši PWC naročila revizijo poslovnih odločitev, povezanih s prevzemi in večjimi projekti med letoma 2007 in 2012 ter s tem povezanega morebitnega nastanka škode in morebitnega obstoja odškodninske odgovornosti tedanjih organov vodenja družbe. “Nekateri, v preteklosti izvedeni projekti, ne dajejo rezultatov, kot so bili načrtovani,” je ocenil Balažič. Revizija bo nared do 15. avgusta.

Že tisoč manj zaposlenih

“Medtem pa v Mercatorju poteka reorganizacija. Znižujemo stroške, konec marca je bilo število zaposlenih že nižje za tisoč," je povedal Balažič.

Doslej se je Mercator že umaknil iz Albanije in se namerava kmalu posloviti tudi od Bolgarije.

NR


Najbolj brano