Danes praznujemo združitev prekmurcev z matico

Z državnim praznikom se danes spominjamo obletnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Slovesnosti ob prazniku sta sicer potekali že v petek v Beltincih in v Črenšovcih. V Beltincih je zbrane nagovorila poslanka DZ Alenka Jeraj, slovesnosti pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

Prekmurska ravnica Foto: Leo Caharija
Prekmurska ravnica Foto: Leo Caharija

MURSKA SOBOTA > Jerajeva je združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom ocenila kot enega svetlih trenutkov v zgodovini slovenskega naroda, ko smo stopili skupaj in združili moči in ki bi se lahko končal tudi drugače, če bi vrhovni svet mirovne konference v Parizu sprejel drugačno odločitev.

Ob dnevu družitve prekmurskih Slovencev se vsako leto spominjamo dogodkov, ko so prekmurski Slovenci po 900 letih znova postali del matičnega naroda. Slovenski prebivalci Prekmurja so se namreč vse do konca prve svetovne vojne razvijali ločeno od ostalih Slovencev in so bili pod močnim vplivom razmer, ki so prevladovale v ogrski polovici Avstro-Ogrske.

Po koncu prve svetovne vojne je Mirovna konferenca soglašala s tem, da Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev dobi ta del ozemlja. Tako je jugoslovanska vojska oblast na ozemlju prevzela 12. avgusta leta 1919 in jo pet dni pozneje, 17. avgusta, prepustila civilni oblasti. Pri odločanju, kateri datum naj postane praznik, je prevladal dan, ko je oblast od vojaških oblasti prevzel civilni upravitelj, kar se je zgodilo v Beltincih 17. avgusta na množičnem ljudskem zborovanju. Določen del Slovencev danes sicer še vedno živi na ozemlju ob Rabi in je tudi po omenjeni pogodbi ostal na Madžarskem.

17. avgust je državni praznik, ki pa ni dela prost dan, postal novelo zakona o praznikih, ki jo je DZ sprejel septembra 2005.

Prva državna proslava ob omenjenem prazniku je potekala naslednje leto v Beltincih. Leta 2007 je državna proslava potekala v Murski Soboti, leta 2008 v Gradu na Goričkem, leta 2009 pa znova v Beltincih.

Leta 2010 državne proslave ni bilo, saj je vlada zaradi varčevanja določila, da bo državna proslava ob dnevu združitve prekmurskih Slovencev le še ob okroglih obletnicah oziroma vsakih pet let.

STA


Najbolj brano