Danes Hrvaški dobrodošlica v EU

Evropski parlament je danes v Bruslju z veliko večino podprl vstop Hrvaške v Evropsko unijo in tako izpolnil enega od pogojev za podpis hrvaške pristopne pogodbe, ki bo predvidoma 9. decembra. Ta korak morajo formalno potrditi še članice unije. Hrvaška premierka Jadranka Kosor je odločitev Evropskega parlamenta označila za zgodovinski trenutek.

BRUSELJ> Za podpis pogodbe o pristopu Hrvaške k Evropski uniji je glasovalo 564 poslancev, proti 38, 32 pa je bilo vzdržanih. “Danes je dober dan za Hrvaško in EU,” je dejal predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek. Parlament je po njegovih besedah jasno pokazal, kako močno si želi Hrvaško kot članico unije, kmalu pa bodo lahko podporo uniji pokazali tudi Hrvati na referendumu.

Buzek je ob tem izrekel dobrodošlico hrvaškim poslancem, ki bodo v parlamentu do vstopa države v unijo navzoči kot opazovalci.

V EU naj bi vstopila julija prihodnje leto

Formalno soglasje Evropskega parlamenta je eden od pogojev za podpis pristopne pogodbe. Ta korak morajo formalno potrditi še članice unije, ki naj bi to storile 5. decembra. Hrvaška bo pristopno pogodbo predvidoma podpisala 9. decembra, pred vrhom EU.

Po podpisu se bodo začeli postopki ratifikacije v članicah unije in na Hrvaškem. Cilj je, da slovenska soseda postane 28. članica unije julija 2013, torej približno osem let po začetku pogajanj za članstvo, ki jih je sicer končala junija letos.

Evropski poslanci so danes sprejeli tudi resolucijo, v kateri so Hrvate pozvali, naj se udeležijo referenduma o vstopu v unijo in glasujejo za, hrvaške oblasti pa, naj nadaljujejo pravosodne reforme ter boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu.

Swoboda: uspeh Hrvaške ugoden tudi za Črno goro in Srbijo

Poročevalec o napredku Hrvaške na poti v unijo Hannes Swoboda iz vrst evropskih socialistov in demokratov je ob tem članice unije pozval, naj ratifikacijski proces končajo hitro in naj ne pozabijo, da je ciljni datum za vstop Hrvaške v unijo 1. julij 2013. Poudaril je še, da uspeh Hrvaške pošilja pravo sporočilo in daje pozitivno spodbudo procesu evropske integracije tako v EU kot na Zahodnem Balkanu.

Swoboda je že v sredini razpravi izpostavil tudi pomen arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško in izrecno pohvalil predsednika slovenske vlade Boruta Pahorja. Ob tem je izrazil upanje, da bodo 9. decembra dobre novice sledile tudi za Črno goro in Srbijo.

Vajgl: zelena luč je bila “zaslužena in razveseljiva”

Evropski poslanec iz Slovenije Ivo Vajgl, poročevalec v senci za Hrvaško iz vrst evropskih liberalcev, je poudaril, da je zelena luč za Hrvaško, ki so jo danes prižgali v Evropskem parlamentu, “zaslužena in razveseljiva”. V večletnem pogajalskem procesu je bila hrvaška sposobnost sprejeti standarde skupnosti po njegovih besedah preverjena bolj temeljito in podrobno, kot pri mnogih drugih kandidatkah, država pa je morala tudi sprejeti travmatične odločitve, s katerimi je dokazala pripravljenost sodelovati s sodiščem za vojne zločine v Haagu - ne glede na to, da je bila v balkanskih vojnah več v vlogi žrtve, kot storilca.

Med nalogami, ki jih bo morala Hrvaška še dokončati do polnopravnega članstva, sodijo po Vajglovih besedah urejeni odnosi s sosedi, varstvo manjšin, reforma sodstva in zagotovitev svobode izražanja.

Kosorjeva: gre za zgodovinski trenutek

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je plenarno zasedanje Evropskega parlamenta spremljala v družbi svojih ministrov in članov HDZ v Novinarskem domu v Zagrebu. Potem ko so evropski poslanci z veliko večino glasov podprli vstop Hrvaške v EU, je Kosorjeva izjavila, da gre za zgodovinski trenutek. Ob tem je izpostavila, da je za to, da bo Hrvaška postala 28. članica EU, najbolj zaslužna njena vlada.

Dodala je, da je imela Hrvaška najzahtevnejša pogajanja od vseh dosedanjih kandidatk za članstvo v povezavi ter da je Hrvaška prva država po Grčiji leta 1982, ki bo samostojno vstopila v EU. Po njenih besedah so bila posebej težavna pogajalska poglavja o konkurenci, pravosodju in kmetijstvu.

Izid glasovanja v Evropskem parlamentu je pozdravilo tudi slovensko zunanje ministrstvo. Po napovedih ministrstva bo pogodbo v imenu Slovenije 9. decembra v Bruslju podpisal premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle.

STA


Najbolj brano