Damijan: Objavili prazno metodologijo stresnih testov

Sporočilo, v katerem je Banka Slovenije razkrila metodologijo stresnih testov slovenskega bančnega sistema, je prazno, je na blogu zapisal ekonomist Jože P. Damijan.

Sporočilo, v katerem je Banka Slovenije razkrila metodologijo stresnih testov slovenskega bančnega sistema, je prazno, je na blogu zapisal ekonomist Jože P. Damijan. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sporočilo, v katerem je Banka Slovenije razkrila metodologijo stresnih testov slovenskega bančnega sistema, je prazno, je na blogu zapisal ekonomist Jože P. Damijan. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Banka navaja le, da je izdelava stresnih testov v teku, da je v skladu z nekaterimi itak jasnimi splošnimi načeli in da bodo rezultati objavljeni konec letošnjega leta, pravi Damijan.

“Ne vem, zakaj so potrebovali cel teden dni, da so to 'definicijo praznine' usklajevali na relaciji Banka Slovenije, družba Oliver Wyman, Evropska komisija in Evropska centralna banka,” piše Damijan. Skupina uradnikov je po njegovem “vrgla proč osem dni dela za rezultat, ki je enak ničli”.

Ob tem pa Damijan opozarja, da je pomembno vedeti, kakšne predpostavke se bodo uporabile v stresnem testu slovenskih bank. “Pomembno je zato, ker je od tega odvisno, kakšna bo potreba po kapitalski injekciji bankam.” Če se namreč velikost makroekonomskega šoka, kateremu bodo izpostavljena slovenska podjetja, postavi nerazumno previsoko, to pomeni, da velik del podjetij tega šoka jasno ne bi preživel, kar bi drastično poslabšalo izpostavljenost bank ter posledično izpostavljenost države do bank.

“Če družba Oliver Wyman uporablja predpostavke ekstremnega scenarija z odkloni makroekonomskih kazalcev za več kot 3,5 standardnega odklona od povprečja, nam sploh ni treba čakati na objavo rezultatov stresnih testov. Pač pa lahko že danes zaprosimo za finančno pomoč,” meni ekonomist.

In točno to je po mnenju Damijana odgovor, ki ga od Banke Slovenije nismo dobili. “Nismo dobili odgovora na to, kakšne predpostavke se bodo pri testiranju odpornosti slovenskega bančnega sistema uporabile in ali bodo enake kot za druge države,” zaključuje.

STA


Najbolj brano