DZ niti o holdingu niti o zlatem pravilu

Poslanci danes ne bodo odločali niti o premoženjskem holdingu niti o fiskalnem pravilu. Tako so se dogovorili na večernem sestanku vseh parlamentarnih strank. Temi bosta na dnevnem redu spet septembra.

Zadnja priložnost je bil sinočnji sestanek Janše s parlamentarnimi  strankami  Foto: STA
Zadnja priložnost je bil sinočnji sestanek Janše s parlamentarnimi strankami  Foto: STA

LJUBLJANA> “Skupni dogovor strank je, da jutri ne bo zlatega fiskalnega pravila na glasovanju v državnem zboru,” je po koncu dve in polurnega sestanka vodstev vseh parlamentarnih strank s premierjem Janezom Janšo povedal prvak PS Zoran Janković.

Odločanje septembra

O spornih temah naj bi se poslanci spet pogovarjali septembra. Čas za usklajevanje in pogovore so si vzeli do 25. avgusta. Janković je po sestanku ponovil, da njegova stranka ne bi podprla nobene od predlaganih rešitev, dokler ji ne bi bila znana jasna strategija.

Glasovanje o slovenskem državnem holdingu bi sicer lahko uspelo že na današnji seji, saj je zanj potrebna navadna večina poslanskih glasov, a bi vlada v tem primeru dobila referendum, je opozoril Janković.

Večja negotovost je včeraj skozi ves dan spremljala glasovanje o zlatem fiskalnem pravilu. Ker gre za spreminjanje ustave, bi bilo zanj potrebnih dve tretjini glasov poslancev, a zanje ob odločnem nasprotovanju PS in SD ni možnosti.

Janša je vse do večernega sestanka v zraku pustil ugibanja o tem, kaj se bo zgodilo, če bo na odločanje o fiskalnem pravilu vezal tudi glasovanje o zaupnici vladi. Ker je bilo že naprej jasno, da je ne bi dobil, bi bila za naprej možna dva scenarija: oblikovanje nove koalicije, ki bi poskusila sestaviti novo vlado, ali pa vnovične predčasne volitve, ko bi volilci na novo razdelili politične karte.

O spornih temah naj bi se poslanci spet pogovarjali septembra. Čas za usklajevanje in pogovore so si vzeli do 25. avgusta.

V zraku že imena mandatarjev

Celodnevne špekulacije je začinil predsednik Desusa Karl Erjavec. Pred dopoldansko sejo vlade je namignil, da v zakulisju že potekajo pogovori o novi koaliciji. če bi Janša na fiskalno pravilo res vezal zaupnico in je ne bi dobil, bi po Erjavčevih besedah to pomenilo “uvod v politično krizo,” saj bi bili od jutri naprej brez vlade s polnimi pooblastili.

Desus bi v morebitnih pogajanjih o novi koaliciji zahteval, da se odpravi znižanje pokojnin 26.000 upokojencem, glede regresa, ki ga upokojenci s pokojnino višjo od 622 evrov, niso dobili, pa bi bilo treba pogledati, ali je to prava meja. Desus bi še zahteval, da ostane Kad neodvisen in skrbi za stabilnost pokojninske blagajne.

Tako v SD kot v PS so zanikali, da bi obstajali pogovori o sestavljanju nove koalicije. Vseeno pa so v javnost popoldne prišle tudi špekulacije morebitnem mandatarju za sestavo leve vlade. to bi lahko postal predsednik Računskega sodišča Igor Šoltes.

Stroka za preložitev na jesen

O smiselnosti prestavitve odločanja o zlatem pravilu na jesen so se včeraj izrekli tudi nekateri pravniki in ekonomisti. “Tudi zaradi nasprotnikov pravila bi bilo koristno, da se počaka na jesen. Do takrat bo Slovenija dobila še par klofut, saj tu spoznanja, da je zadeva resna, še ni,” pravi ekonomist Igor Masten. Vezava zaupnice bi bila po Mastenovem mnenju prepuščanje odločitve poslancem, da sami nosijo breme popolne izolacije na trgih in tudi politične krize. Opozoril je, da bo Slovenija, če poleg finančne izbruhne še politična kriza, konec leta zanesljivo zaprosila za pomoč. Preložitev na jesen se zdi smiselna tudi pravniku Miru Cerarju. “Ne mudi se tako, da bi bilo zdaj smiselno tvegati s tem, da pade predlog ustavne spremembe, ker takšne ustavne spremembe v tem mandatu ni več mogoče sprejeti,” meni. Ob tem poudarja, da sedanje stanje, ko zlato pravilo še ni določeno v ustavi ali zakonu, “popolnoma nič ne ovira vlade in DZ, da nadaljujeta z ustreznim vodenjem fiskalne politike.”JANA KREBELJ , STA


Najbolj brano