DVK z novo določitvijo plačil članov volilnih organov

Državna volilna komisija (DVK) je sprejela nova pravila za določanje plačila tistim, ki sodelujejo v izvedbi volilnih opravil. Višina nadomestil bo vezana na plačo predsednika ustavnega sodišča in se znižuje. Po prvih ocenah bo prihranek iz tega naslova na letošnjih evropskih volitvah nekaj več kot 200.000 evrov, so danes sporočili iz DVK.

Državna volilna komisija je sprejela nova pravila za določanje plačila tistim, ki sodelujejo v izvedbi volilnih opravil. Višina nadomestil bo vezana na plačo predsednika ustavnega sodišča in se znižuje. Foto: STA
Državna volilna komisija je sprejela nova pravila za določanje plačila tistim, ki sodelujejo v izvedbi volilnih opravil. Višina nadomestil bo vezana na plačo predsednika ustavnega sodišča in se znižuje. Foto: STA

LJUBLJANA > DVK je pravilnik o določitvi meril in kriterijev za določitev višine nadomestil in povračil stroškov članom volilnih organov, tajnikom in drugim osebam, ki opravljajo dolžnosti na volitvah in referendumih, sprejela na seji v četrtek.

Na DVK poudarjajo, da se z novimi pravili področje sistemsko ureja za prihodnje volitve in referendume in se nadomestila ne bodo določala za vsake volitve oziroma referendum posebej, višina nadomestil pa bo odvisna od gibanj plač v javnem sektorju.

Z njim je določila razmerja med višino posameznih nadomestil, in sicer v deležu od osnovne plače predsednika ustavnega sodišča. Predsedniki in namestniki predsednikov volilnih komisij bodo prejeli 15 odstotkov osnovne plače predsednika ustavnega sodišča (773,4 evra). Prav toliko bodo dobili tajniki volilnih komisij. Članom in namestnikom članov volilnih komisij bo pripadalo sedem odstotkov osnovne plače predsednika ustavnega sodišča (360,92 evrov).

Kot so zapisali na DVK, se bo višina nadomestil sodelujočim v volilnih komisijah znižala v povprečju za približno 15 odstotkov. Višina nadomestil članom volilnih odborov pa bo ostala nespremenjena in določena v višini treh dnevnic (45 evrov), za predsednika in namestnika predsednika volilnega odbora pa v višini 3,5 dnevnice (52,5 evra).

S ciljem večje učinkovitosti in racionalizacije dela volilnih organov ter stroškov je DVK na četrtkovi seji sprejela tudi priporočila, s katerimi je okrajnim volilnim komisijam priporočila, naj podrobno pregledajo mrežo volišč in ugotovijo možnosti za njihovo preoblikovanje.

Priporočila se nanašajo predvsem na možnost preoblikovanja volišč v mestih in večjih naseljih, ko gre na primer za volišča, ki imajo sedež v isti zgradbi (na istem naslovu) ali ko sedeži volišč niso preveč oddaljeni eden od drugega (na primer v isti ulici).

DVK priporoča, da se pri tem da prednost volišču, ki ga je možno urediti za večje število volivcev in je dostopno invalidom. Volišča pa naj pri združitvi ali preoblikovanju nimajo več kot 1800 volivcev.

Okrajne volilne komisije, ki so pristojne za določanje volišč in njihovih območij, naj pri morebitni reorganizaciji pri oblikovanju volišč upoštevajo tudi druge okoliščine (sodobne prometne povezave, možnost alternativne oblike glasovanja, specifične lokalne posebnosti), priporoča DVK.

Pričakuje pa, da bodo okrajne volilne komisije podrobno pregledale mrežo svojih volišč in pristopile k njihovemu preoblikovanju že pred izvedbo volitev poslancev v Evropski parlament.

STA


Najbolj brano