DDV še ni zaprto poglavje

Višja stopnja DDV za določene vrste blaga in storitev še ni zapečateno poglavje. Tudi stranke vladne koalicije imajo precej pomislekov zlasti na dvig davčne stopnje za medije.

Stranke vladne koalicije imajo precej  pomislekov zlasti na dvig davčne stopnje za medije Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Stranke vladne koalicije imajo precej pomislekov zlasti na dvig davčne stopnje za medije Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Čeprav je bil na vladi že potrjen predlog za dvig davka na dodano vrednost (DDV) z 8,5 odstotka na 20 odstotkov za nekatere vrste blaga in storitev, pomisleki, ki jih imajo koalicijske stranke, ne izključujejo sprememb.

Novinarji in mladina na cesti

Sporna je zlasti obdavčitev časopisov in revij z višjo davčno stopnjo. Desusovi poslanci bodo glasovali proti takšnemu predlogu. “Stališče stranke Desus je, da ne podpiramo davka, ki se nanaša na časopise in revije in tudi ne davka na uporabo športnih igrišč. Mi menimo, da so finančni učinki glede na možno povzročeno škodo zanemarljivi,” je pogubnost višjega davka zlasti za manjše medijske hiše ocenil predsednik Desusa Karl Erjavec. Glede višje davčne stopnje za uporabo športnih objektov pa pojasnil: “Skozi šport ohranjamo zdravo mladino in če bomo te storitve podražili, potem se nam lahko zgodi, da bomo imeli še več mladine na cesti.”

Proti višjemu DDV na časopise in revije so se izrekli tudi v SLS. Njihov poslanec Roman Žveglič pojasnjuje, da za nekatere vrste blaga - poleg časopisov in uporabe športnih objektov bi se DDV povečal še za komunalne storitve, hrano za domače živali, čiščenje oken, frizerske storitve in rože - ne vidi razloga, da so obdavčene z nižjo davčno stopnjo. “Za SLS je problematičen izključno del, ki ukinja nižjo davčno stopnjo za tiskane medije oziroma periodične publikacije, saj v večini ostalih evropskih držav obstajajo določene davčne olajšave na tem segmentu, vprašljiv pa je tudi finančni učinek tega ukrepa,” pojasnjuje Žveglič in za postopek parlamentarne obravnave napoveduje iskanje dogovora. Ta bi lahko šel v tudi v smer uvedbe različnih davčnih stopenj za različne publikacije, glede na to, ali imajo informativno, strokovno ali le zabavno vsebino.

Odprti za argumente

V SLS napovedujejo tudi posebno pozornost pri dvigovanju DDV za komunalne storitve. Te večinoma izvajajo podjetja z monopolnim položajem, zato bodo v SLS na povišanje DDV pristali le, če bo država ohranila nadzor nad končnimi cenami.

V DL ponavljajo, da bodo v postopku noveliranja zakona o DDV odprti za argumente in glede na njihovo prepričljivost morda koaliciji predlagali tudi drugačne rešitve. “Vse morebitne predloge in argumente bomo skrbno preučili in predlagali morebitne dodatne spremembe,” obetajo tudi v največji vladni stranki SDS.

Sprejemanje novele zakona o DDV bo v DZ potekalo po rednem postopku, zato bo prva obravnava namenjena šele splošni razpravi, v kateri lahko pride tudi do ocene, da je zakon neprimeren za nadaljnjo obravnavo. V opozicijski SD pričakujejo, da bo v prvi obravnavi prevladal razum in da se bo zgodilo prav to.

Več bo sive ekonomije

“Še posebej ostro nasprotujemo dvigu DDV za časopise in revije. Ne le, da bo hudo oteženo delo marsikaterega medija, ampak ta ukrep lahko pomeni propad nekaterih medijev, preživetje pa bo dano samo politično sponzoriranim medijem. Oblast si tako želi podrediti javnost s cenzuriranimi informacijami,” poudarja vodja poslancev SD Janko Veber.

Sporne pa so tudi spremembe nekaterih drugih stopenj DDV. Prejšnja vlada je za nekatere dejavnosti, tudi za frizerstvo, znižala DDV, zdajšnja pa ga brez analiz spet dviguje, pravi Veber. Ukrep bodo plačali ljudje, prinesel pa ne bo nobenih pozitivnih učinkov “temveč bo le pripomogel k vnovičnemu upadu potrošnje, oziroma porastu sive ekonomije.

JANA KREBELJ


Najbolj brano