Čoklova pogojno pripravljena prevzeti vodenje zdravstvenega resorja

Stranka Desus bo vztrajala na zdravstvenem resorju, za kandidatko za ministrico pa predlaga državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Brigito Čokl, je po seji sveta in izvršnega odbora stranke povedal njen predsednik Karl Erjavec.

Brigita Čokl Foto: STA
Brigita Čokl Foto: STA

LJUBLJANA > So pa organi Desus danes po njegovih besedah podprli kandidaturo Metoda Dragonje za ministra za gospodarstvo.

Brigita Šokl je po oceni Karla Erjavca na področju zdravstva bolj izkušena od Alenke Trop Skaza, ki se je v zadnjih dneh najpogosteje omenjala kot možna kandidatka za ministrico. Kot državna sekretarka je Čoklova na ministrstvu za zdravje že dve leti, ima pa tudi podporo v sistemu, je pojasnil Erjavec.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl, ki jo Desus predlaga za ministrico za zdravje, je pogojno pripravljena prevzeti ta resor. Poudarja pomen podpore koalicijskih partneric, pričakuje pa tudi dogovor in zbližanje stališč glede sprememb v zdravstvenem sistemu, je dejala. Neuradno pa Čoklova podpore partneric nima.

Da bi bilo najprimerneje, da bi delo na tem resorju nadaljevala državna sekretarka Brigita Čokl, je januarja denimo dejal tudi direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin. “Rabimo operativca, ne nekoga, ki se bo šest mesecev učil, kaj je treba storiti,” je takrat pojasnil Fakin.

Predlog Desus je Erjavec že posredoval tudi predsednici vlade Alenki Bratušek in zdaj pričakuje njen odgovor. Prav tako pričakuje, da bo njihova kandidatka, glede na to, da zdravstveni resor pripada Desus, imela prednost.

Dvom o podpori kandidaturi Alenke Trop Skaza je že pred današnjimi sejami organov Desus izrazil vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša. Erjavec pa je o pogovorih glede ministrskih kandidatov dejal, da je “zadeva kar zapletena, ampak rešljiva”.

Odločitev vodstva Desus je tako nekoliko zapletla koalicijska pogajanja o prihodnji sestavi ministrske ekipe. Doslej je namreč za najverjetnejšo možnost veljala zamenjava na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, na katerem bi Tino Komel iz vrst PS nadomestil kandidat Desus Gorazd Žmavc.

Erjavec je po sejah organov dejal, da glede morebitnih zamenjav “znotraj koalicije očitno ne pride do dogovora”. Na vprašanje, ali Gorazd Žmavc torej ni več v igri, da bi postal minister, pa je Erjavec odvrnil, da omenjeni ni bil nikoli kandidat za ministra za zdravje.

Je pa prvak Desus dejal, da ne ve, kako bodo pogovori potekali vnaprej. “Če bi prišlo do kakšnih zamenjav, se bomo morali tudi v stranki odločiti, s kakšnim kandidatom bomo pokrili kakšen resor,” je pojasnil. Poudaril pa je, da sta zdaj na potezi predsednica vlade in stranka PS.

Svet Desus je sicer danes tudi potrdil predlog koalicijske pogodbe. Erjavec tako ne vidi ovir za petkov podpis pogodbe, razen če bi se kadrovske zadeve zapletle. “Potem je pa lahko tudi to ogroženo, da bi v petek podpisali koalicijsko pogodbo,” je povedal prvak Desus. Po njegovem mnenju mora vlada namreč ob podpisu koalicijske pogodbe tudi vedeti, kdo bo zasedel določeni resor.

Dogovarjanja o prihodnji sestavi vlade je še dodatno zapletla kazenska ovadba zoper ministra za obrambo Romana Jakiča. Erjavec je danes spomnil, da je Jakič pred časom zagotovil, da bo v primeru pravnomočne obtožnice odstopil. “Pričakujem, da bo držal svojo besedo, če bo prišlo do tega,” je še dejal Erjavec.

Metod Dragonja, ki mu je Desus danes izrazil podporo, že ima ministrske izkušnje, saj je bil tri leta minister za gospodarstvo v vladi Janeza Drnovška. Prihaja pa iz gospodarstva, saj je kar 15 let vodil ljubljansko farmacevtsko podjetje Lek. Nazadnje je bil od leta 2008 direktor predstavništva NLB v Rusiji, ki pa so ga nedavno zaprli zaradi varčevalnih ukrepov.

Rodil se je avgusta 1954 v Ljubljani. Leta 1978 je diplomiral na ljubljanski ekonomski fakulteti in se zaposlil v Leku. Najprej je bil finančni vodja, od leta 1988 pa generalni direktor tega podjetja.

Leta 1996 ga je takratni premier Janez Drnovšek postavil za ministra za gospodarstvo v svoji vladi. Na položaju je ostal do leta 1999, ko je odstopil in se vrnil v Lek kot predsednik uprave. Leta 2003 je Lek prevzela švicarska farmacevtska družba Novartis. Dragonja, ki je prevzem ves čas zagovarjal, je ostal na položaju predsednika uprave, marca 2005 pa je prevzel vodenje Novartisove generične divizije Sandoz v Rusiji.

V letih 2007-2008 je bil Dragonja izvršni direktor blejske poslovne šole IEDC, leta 2008 pa je postal direktor predstavništva NLB v Rusiji.

Leta 1998 izbruhnila afera, ker naj bi Dragonja z Lekovim denarjem financiral predvolilno kampanjo SLS. Obtožen je bil kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic zaradi domnevno nezakonitega financiranja SLS in nekdanje delavske direktorice Leka Metke Karner Lukač, a je bil v delu tožbe oproščen, njen drugi del pa je zastaral.

Kandidatka Desus za ministrico za zdravje Brigita Čokl je vstopila v politiko, ko je postala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje februarja 2012. To funkcijo je obdržala tudi po odstopu Tomaža Gantarja. Pred prihodom v politiko pa je Čoklova, sicer diplomirana ekonomistka, opravljala vodstvena dela na področju financ in računovodstva. Najprej je 12 let delala v EMO Celje, od leta 1991 do 2012 pa v podjetju ETOL iz Celja.

V času svojega dela si je pridobila znanja in delovne izkušnje s področij financ in upravljanja, med drugim upravljanja hčerinskih podjetij v tujini, sestavljanja letnih poročil in poročanj delniških družb, ki kotirajo na borzi, upravljanja vrednostnih papirjev in portfeljev, priprave poslovnih načrtov, procesov lastninjenja in podobno, je zapisano na spletni strani ministrstva za zdravje.

Čoklova je sicer tudi članica celjskega mestnega sveta.

STA


Najbolj brano