Civilna iniciativa je v DZ vložila podpise

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je v državni zbor vložila 42.089 podpisov za razpis referenduma o družinskem zakoniku.

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je v državni zbor vložila podpise za razpis referenduma Foto: STA
Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je v državni zbor vložila podpise za razpis referenduma Foto: STA

LJUBLJANA> Nekatere politične stranke to potezo obžalujejo, prav tako minister za socialne zadeve, ki opravlja tekoče posle Ivan Svetlik. V NSi pa menijo, da je referendum potreben.

Vodja omenjene civilne iniciative Aleš Primc je v izjavi pred oddajo podpisov pojasnil, da so jih zbrali več kot 43.000, vendar je bilo nekaj podpisov neveljavnih, nekaj ukradenih, nekaj pa izgubljenih. Tako so jih danes opoldan v državni zbor vložili 42.089.

Primc: Družinski zakonik ne spoštuje mater in očetov

Njihova kampanja bo argumentirana, strpna in spoštljiva, napoveduje Primc. Predlagajo, da bi referendum izvedli 11. ali 25. marca, ko bodo potekale nadomestne županske volitve, da bodo stroški čim nižji. Ob tem je poudaril, da pomen materinstva in očetovstva v slovenski zakonodaji sedaj polagajo v roke državljanov.

“Mame in očetje se zavedamo, da nas otroci potrebujejo, želimo pa si, da bi to spoštovala tudi slovenska družinska zakonodaja,” je menil Primc. Hkrati je poudaril, da družinski zakonik mater in očetov ne spoštuje, zato ga je treba zavrniti.

Svetlik: Ne pustite si vzeti svobode izbire

Odhajajoči minister Svetlik obžaluje ta korak. Kot je dejal na novinarski konferenci, obžaluje to, da želijo nasprotniki zakonika referendum izrabiti za izvajanje pritiskov proti svobodni izbiri oblike družinskega življenja. “Da bi označili enostarševske družine, neporočene, razvezane, rejniške in istospolne družne kot manjvredne. S tem bi se ožigosala polovica slovenskega prebivalstva,” je povedal in dodal, da zakonik daje več pravic otrokom in družinam in jih tudi bolje varuje.

Svetlik je povedal tudi, da obžalujejo, da temeljnih človekovih in ustavno varovanih pravic varuhi ustavnega reda v državi niso uspeli zaščititi. Po njegovih besedah imajo sedaj državljani in državljanke možnost te pravice zaščititi z odločanjem na referendumu. “Pozivamo državljane, naj si ne pustijo vzeti svobode izbire družinskega in zasebnega življenja in da glasujejo za zakonik,” je povedal.

Lobnik: Uveljavili bodo kakovosten zakonik

Gibanje za družinski zakonik pa je ob vložitvi podpisov za razpis referenduma sporočilo, da bo konstruktivno sodelovalo v predreferendumski kampanji in slovenski javnosti predstavilo prednosti zakonika. Prepričani so, da je zakonik dober, skrbno pripravljen in rezultat dveletnih usklajevanj, popuščanj in strokovnih razprav.

Miha Lobnik je v imenu gibanja, ki ga sestavljajo različne civilno-družbene organizacije ter politične stranke, v izjavi za medije poudaril, da smo sedaj v prelomnem trenutku, “ko lahko uveljavimo kakovosten zakonik”. V gibanju menijo, da jim bo z argumenti in strpno debato to tudi uspelo.

Ali zakonik nikomur nič ne jemlje?

Prav argumenti so na njihovi strani, je dejal Lobnik in dodal, da te argumente niso ustvarili oni sami, ampak stroka. Sedaj imajo tako možnost, da govorijo argumentirano in razbijajo predsodke, “ki so dostikrat v ozadju pri tistih, ki se zakonika bojijo”. Tega zakonika pa se ni treba bati, je dodal Lobnik. Po njegovih besedah namreč zakonik vsem prinaša veliko dobrega in nikomur ničesar ne jemlje.

Kot je še dejal, v gibanju verjamejo, da si vsi otroci v Sloveniji zaslužijo enake pravice. Pojasnil je, da ne smemo ločevati med tistimi otroci, ki si pravice zaslužijo, in tistimi, ki si zaradi takšnih in drugačnih staršev, teh pravic ne bi smeli zaslužiti.

V PS in Listi Virant so razočarani

Tudi nekatere stranke obžalujejo, da bomo o družinskem zakoniku odločali na referendumu. V največji parlamentarni stranki Pozitivni Sloveniji menijo, da vsebina družinskega zakonika sledi družbenim spremembam in ustrezno ščiti tako z ustavo zagotovljene človekove pravice kot pravice otrok. Ob tem so dodali, da je za pobudnike referenduma problematično vprašanje ureditve odnosov v življenjskih skupnostih istospolnih oseb. “Pobudnikom referenduma gre torej zgolj za omejevanje pravic manjšine, pa čeprav na škodo otrok,” so zapisali v sporočilu za javnost.

V Listi Virant so razočarani, da je danes prišlo do vložitve podpisov za referendum o družinskem zakoniku. Družinski zakonik je dober, pripravljen z vso skrbnostjo, poudarjajo in tudi oni pojasnjujejo, da vsem veliko prinaša, nikomur ničesar ne jemlje.

SD: Novi zakonik je natsal zaradi nujnosti

Tudi poslanka SD Andreja Črnak Meglič je v sporočilu za javnost izpostavila, da je družinski zakonik nastal zaradi nujnosti po celovitem noveliranju zakonskih določil izpred 35 let. V podmladku LDS so medtem opozorili, da družinski zakonik vsebuje 309 členov, pobudniki referenduma pa so vso tematiko “uspeli uspešno skrčiti na samo tri člene”, glede katerih je že bil v zakonodajnem postopku sprejet kompromis.

Nasprotno pa v NSi izpostavljajo, da tradicionalna oblika družine predstavlja osnovno družbeno celico, kar je treba zaščiti. Hkrati obžalujejo, da ni prišlo do kompromisne rešitve, s katero bi se izognili referendumu in s tem tudi ideološkim polemikam, ki jih Slovenija danes zagotovo ne potrebuje. NSi bo v predreferendumski kampanji aktivno sodelovala, napovedujejo.

STA


Najbolj brano