Cipljev je bilo le za vzorec

Danes poteče dovoljenje za organiziran tradicionalni izlov cipljev in drugih spremljajočih jat rib v portoroškem rezervatu. Slovenski ribiči z drugim delom sezone niso najbolj zadovoljni. “Marca in aprila smo šli štirikrat na morje, zajeli pa smo le nekaj več kot tono belih rib. Cipljev je bilo le za vzorec,” pravi vodja letošnjega izlova Fabio Steffe.

Ciplji - nekateri se nad njimi zmrdujejo, za druge pa so  cenjene ribe
Ciplji - nekateri se nad njimi zmrdujejo, za druge pa so cenjene ribe 

ISTRA>“Rib v zalivu je vse manj. Še pred leti smo v tem času ulovili na tone belih rib, torej brancinov, orad, špic, ovčic, letošnjo pomlad pa so bile mreže skoraj prazne. V noči na petek, denimo, ko smo se z devetimi barkami podali na morje, smo zajeli vsega 350 kilogramov rib, od tega skromnih 30 kilogramov orad, ostalo pa so bili riboni. Cipljev je bilo spet le za vzorec. Tako kot tudi sicer v tej lovni sezoni,” pojasnjuje Fabio Steffe.

Tudi vreme ni bilo naklonjeno

Več sreče z ulovom cipljev kot pri organiziranem izlovu v portoroškem rezervatu so letos imeli manjši ribiči, ki so lovili zunaj rezervata.

Tudi novembra in decembra so mreže ostale bolj ali manj prazne. Cipljev ni bilo, poleg tega pa tudi vreme konec leta ribičem ni bilo ravno naklonjeno, saj je bilo precej vetrovno. Med razlogi za pičel ulov pa so poleg slabega vremena tudi številne ovire v rezervatu. “Nasadi školjk so se precej razširili po zalivu, kar nam otežuje ribolov. Mreže zdaj ne moreš več vreči povsod tam, kjer si jo lahko včasih,” pojasnjuje. Ribolov ovirajo tudi številna plovila, veliko škode pa ribičem koncesionarjem povzročajo še ribiči, ki lovijo na črno.

Loviti, ko ribe so, ne ko kdo to dovoli

Ribiči gredo lahko znotraj rezervata organizirano v lov na ciplje le v novembru in decembru ter v marcu in aprilu. Za januar in februar, ki sicer veljata za ribiče za tako imenovano mrtvo sezono, pa jim kmetijsko ministrstvo ni dodelilo koncesije za organiziran izlov. Menda zato, da bi zadostili kriterijem EU, ki se očitno boji, da bi prišlo do prevelikega opustošenja rezervata. Steffe opozarja, da je takšna prekinitev sezone nesmiselna. “Ribe loviš, ko so, in ne takrat, ko nekdo določi,” pravi Steffe, ki napoveduje, da bodo ribiči za prihodnjo sezono ministrstvo zaprosili za dovoljenje za vseh šest mesecev, brez prekinitev.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano