Cigarete danes nevarnejše kot kadarkoli

Kajenje cigaret lahko vodi v vrsto hudih zdravstvenih težav, med katerimi so slepota, diabetes, težave z erekcijo ter rak na pljučih, jetrih in debelem črevesu. Moderne cigarete so veliko močnejše in nevarnejše od tistih, ki so jih kadili včasih, saj jih izdelujejo na drugačen način in z drugimi kemikalijami.

Moderne cigarete so veliko močnejše in nevarnejše od tistih, ki so jih kadili včasih, saj jih izdelujejo na drugačen način in z drugimi kemikalijami
Moderne cigarete so veliko močnejše in nevarnejše od tistih, ki so jih kadili včasih, saj jih izdelujejo na drugačen način in z drugimi kemikalijami 

WASHINGTON > To razkriva najnovejše poročilo najvišjega zdravnika uradnika v zdravstveni službi v ZDA, v angleščini imenovanega Surgeon General, ki ga imenuje vlada in je nekakšen predstavnik za javno zdravje v državi.

Delež kadilcev med Američani vztrajno pada - v minulih 50 letih z 42 na sedanjih 18 odstotkov - a današnje cigarete so veliko močnejše in nevarnejše, kot so bile nekoč.

“Čeprav pokadijo manj cigaret, kadilcem danes grozi večja nevarnost raka na pljučih, kot jim je, ko je bilo leta 1964 objavljeno prvo tovrstno poročilo,” je opozoril “generalni zdravnik” Boris Lushniak in pojasnil, da je tako zaradi drugačne izdelave cigaret in drugih kemikalij v njih.

Zdravniki danes vedo, da kajenje povzroča številne bolezni, ne le raka na pljučih, kot so mislili nekoč. Krivo je lahko za slepoto, diabetes, težave z erekcijo, raka na jetrih in debelem črevesu, tuberkulozo, revmatični artritis, vnetja, težave pri nosečnosti in še marsikaj, saj pred njim ni varen noben organ v človeškem telesu.

V ZDA je zaradi bolezni, povezanih z aktivnim in pasivnim kajenjem, doslej umrlo 20 milijonov ljudi. Kajenje v ZDA ostaja glavni vzrok prezgodnjih smrti, ki bi ga bilo mogoče preprečiti. Letno terja skoraj pol milijona življenj.

Poleg tega 16 milijonov Američanov trpi zaradi bolezni, ki so posledica kajenja. Stroški kajenja - tako neposredni zdravstveni kot posredni gospodarski - nanesejo 290 milijard dolarjev letno, navaja poročilo.

Tokratno poročilo, ki ga bodo danes uradno predstavili v Beli hiši, prihaja natanko 50 let po tem, ko so v ZDA objavili prvo poročilo, ki je ljudi posvarilo pred nevarnostmi kajenja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

STA


Najbolj brano