Čebelarji opozarjajo na težave pri zagotavljanju denarja za zdravila

Čebelarska zveza Slovenije je predsedniku republike Borutu Pahorju ter predsednici vlade, ki opravlja tekoče posle, Alenki Bratušek poslala odprti pismi, v katerih ju prosi za pomoč pri iskanju denarja za zdravila za zajedavsko bolezen varozo.

Čebelarjem grozi, da bodo do konca leta izgubili več kot polovico vseh čebeljih družin avtohtone kranjske čebele, preko prihodnje zime in pomladi pa še glavnino ostalih Foto: Bogdan Macarol
Čebelarjem grozi, da bodo do konca leta izgubili več kot polovico vseh čebeljih družin avtohtone kranjske čebele, preko prihodnje zime in pomladi pa še glavnino ostalih Foto: Bogdan Macarol

LJUBLJANA > S pristojnimi organi namreč niso dosegli dogovora o dobavi zdravila, ki ga potrebujejo do 1. julija.

Čebelarjem grozi, da bodo do konca leta izgubili več kot polovico vseh čebeljih družin avtohtone kranjske čebele, preko prihodnje zime in pomladi pa še glavnino ostalih, so danes opozorili v Čebelarski zvezi Slovenije.

Kot so poudarili, so priča izredno slabemu letu zaradi medenja rastlin, ko je čebelam hladno in deževno vreme onemogočilo glavnino cvetlične in akacijeve paše, žled pa je uničil velik del gozdov, ki so vir gozdne paše.

Vse to bi sicer čebele lahko preživele, ne morejo pa preživeti brez zdravil za varozo, zajedavsko bolezen, ki je v Slovenijo prišla pred več kot 30 leti in proti kateri se čebele same ne morejo obvarovati.

Denar za problematiko varoze je vsako leto zagotavljalo ministrstvo za kmetijstvo in okolje, ta denar pa letos ni več v programu ministrstva.

Čebelarji zdravila potrebujejo najkasneje do 1. julija, nihče pa ne ve, kdo bo nujno potrebna zdravila zagotovil in tudi ne, kdo je odgovoren za njihovo razpoložljivost.

Pogovore o zagotavljanju zdravil za varozo v letošnjem letu so, kot so zapisali v zvezi, začeli oktobra lani na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, januarja letos pa so se z Nacionalnim veterinarskim inštitutom dogovorili o usklajenem načrtu zagotavljanja zdravil za letošnje leto.

Nato pa je, so zapisali, inštitut od dogovora odstopil, od Čebelarske zveze Slovenije pa zahteva zbiranje avansov za nabavo zdravil. Pri tem se sklicujejo na zakonodajo, ki jim izrecno ne nalaga odgovornosti za zagotavljanje zdravil za varozo.

Predsednika republike in predsednico vlade, ki opravlja tekoče posle, zato v Čebelarski zvezi Slovenije prosijo, da pomagata pri reševanju njihovih težav. V nasprotnem primeru bodo čebelarji ostali brez zdravil in posledično tudi čebel.

STA


Najbolj brano