Cameron se ne boji osamitve v EU; drugi voditelji kritični

Britanski premier David Cameron, ki je na vrhu EU v Bruslju zavrnil sodelovanje v fiskalnem paktu za rešitev evra, meni, da zaradi tega Velika Britanija v prihodnje ne bo izključena iz odločanja v EU. Medtem pa je več drugih voditeljev opozorilo, da se je London s tem osamil v EU.

V zameno za sodelovanje v fiskalnem paktu za rešitev evra je premier Cameron zahteval, da bi bila država izvzeta iz več evropskih uredb, ki se nanašajo na finančne storitve, s čimer je želel zaščititi londonsko finančno središče City Foto: Reuters
V zameno za sodelovanje v fiskalnem paktu za rešitev evra je premier Cameron zahteval, da bi bila država izvzeta iz več evropskih uredb, ki se nanašajo na finančne storitve, s čimer je želel zaščititi londonsko finančno središče City Foto: Reuters

BRUSELJ> Velika Britanija je na vrhu kot edina članica zavrnila sodelovanje v fiskalnem paktu za rešitev evra. V zameno za sodelovanje je premier Cameron zahteval, da bi bila država izvzeta iz več evropskih uredb, ki se nanašajo na finančne storitve, s čimer je želel zaščititi londonsko finančno središče City, kar pa je bilo za druge nesprejemljivo.

Ne boji se, da bi London izgubil vpliv v EU

"Seveda to predstavlja spremembo v našem odnosu do Evrope," je priznal Cameron, ki pa vseeno meni, da London ne bo izgubil vpliva v EU. "Evropa ima več prostorov. Mislim, da moramo Britanci dati vedeti Evropi, da si želimo prožnosti," je dejal.

"Bistvo našega odnosa ostaja - skupni trg, trgovina, vlaganja, rast, delovna mesta, to ostaja, kot je bilo," je dodal in se vprašal: "Ali nam navsezadnje ni bolje izven območja evra?"

A več drugih voditeljev je bilo do britanskega premiera in njegovih neomajnih stališč kritičnih, češ da si bolj prizadeva za dobro londonskega finančnega središča City kot za stabilnost območja evra.

Merklova: Vsi smo v istem čolnu

Nemška kanclerka Angela Merkel je opozorila, da se morajo tudi v Londonu zavedati, da so v istem čolnu in da je stabilen evro koristen tudi zanje. Odločitev Velike Britanije, da v fiskalnem paktu ne bo sodelovala, pa po njenem mnenju ne spreminja veljavnosti odločitev. "Britanci že zdaj niso v območju evra in tem pogledu smo na takšne stvari navajeni," je dejala.

"Počasi gradimo novo osnovo za zaupanje," je v zvezi s sklepi vrha poudarila kanclerka in dodala: "Dosegli smo, kar menimo, da je pomembno in pravilno za evro."

Merklova pričakuje, da se bodo razmere na finančnih trgih zdaj umirile, ob tem pa opozarja, da imajo članice območja evra pred seboj še dolgo pot.

Sarkozy razočaran nad Cameronom

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je vrh zapustil nekoliko pred koncem, pred odhodom pa ni skrival razočaranja nad ravnanjem britanskega premiera Camerona. Njegova prizadevanja, da zaustavi prizadevanja EU za obrzdanje moči londonskega Cityja, so nesprejemljiva, je izjavil.

Da je Cameron ubral napačno pot, je prepričan tudi avstrijski kancler Werner Faymann. "To ni bila ravno učna ura ekipnega duha v EU," je dejal.

Italijanski premier Mario Monti pa meni, da se je Velika Britanija osamila. "Cameronove zahteve so bile nesprejemljive," je dejal. "To bo vplivalo na britanski vpliv, kar mi ni všeč, saj je dobro imeti protiutež državam, kot je Francija," je dodal.

Pričakovano pa so Cameronovo ravnanje pozdravili v evroskeptičnem delu njegove konservativne stranke. "Naredil je, kar je moral narediti," je dejal poslanec John Redwood in dodal, da je razočaran, ker so evropski voditelji zavrnili "velikodušno" Cameronovo ponudbo.

Kritični tudi na Otoku

Po drugi strani pa se številni na Otoku zdaj bojijo, da bo država ob vpliv v EU. Tako je komentator revije Economist opozoril, da bi se utegnile v prihodnje transakcije v evrih iz Cityja preseliti v Frankfurt, poleg tega ocenjuje, da bodo Britanci poslej v slabšem položaju za odbijanje evropskih direktiv, ki želijo omejiti moč londonskega finančnega središča.

Obžalovanje izražajo tudi v Cameronovi koalicijski partnerici, liberalnih demokratih, ki veljajo za precej naklonjene EU. Namestnik britanskega premiera, vodja liberalnih demokratov Nick Clegg, je izrazil "obžalovanje", čeprav je tudi on mnenja, da so bile britanske zahteve na vrhu "zmerne in razumne".

Poslanec liberalnih demokratov v Evropskem parlamentu Chris Davies pa je premiera obtožil izdaje. "S tem, ko je želel zaščititi bančnike, je izdal resnične britanske interese in dejansko ni storil ničesar, da bi Cityju pomagal," je dejal.

Kritični so tudi opozicijski laburisti. "Cameron bi moral iskati zavezništva. Šel je na vrh brez njih in rezultat je, da smo ob vpliv," je dejal njihov vodja Ed Miliband.

STA


Najbolj brano