Bruselj zahteva izterjavo 10 milijonov nezakonite pomoči Elanu

Evropska komisija od slovenskih oblasti zahteva izterjavo 10 milijonov evrov nezakonite državne pomoči, ki je bila leta 2008 odobrena proizvajalcu smuči Elanu, so danes sporočili v Bruslju. Slovenske oblasti imajo dva meseca časa, da komisijo obvestijo, kako bodo to storile; običajno je treba denar izterjati v štirih mesecih.

Evropska komisija od slovenskih oblasti zahteva izterjavo 10 milijonov evrov nezakonite državne pomoči, ki je bila leta 2008 odobrena proizvajalcu smuči Elanu, so danes sporočili v Bruslju Foto: Jaka Jeraša
Evropska komisija od slovenskih oblasti zahteva izterjavo 10 milijonov evrov nezakonite državne pomoči, ki je bila leta 2008 odobrena proizvajalcu smuči Elanu, so danes sporočili v Bruslju Foto: Jaka Jeraša

BRUSELJ> V Elanu odločbe Evropske komisije še niso prejeli in niso seznanjeni s podrobnostmi njene vsebine, zato zadeve zaenkrat ne morejo komentirati. “Takoj, ko družba prejme uradno informacijo, jo bosta skupaj s strokovnimi službami preučila uprava in nadzorni svet družbe, ter se do nje tudi opredelila,” so sporočili iz Elana.

Podobno so se danes odzvali tudi na ministrstvu za finance, od koder so sporočili, da v tem trenutku ne morejo komentirati odločitve Evropske komisije, saj še niso prejeli odločbe. Po prejemu jo bodo najprej skrbno preučili in se nanjo primerno odzvali.

Neupravičena gospodarska prednost

Predsednik nadzornega sveta Elana Aleš Zupančič, ki danes ni bil dosegljiv, pa je minuli teden povedal, da če bi podjetje doletela polna kazen z vrnitvijo vseh kapitalskih injekcij v vrednosti 20 milijonov evrov, bi to pomenilo konec Elana.

Preiskava, ki jo je komisija sprožila maja 2010 po pritožbi Elanovega tekmeca, je pokazala, da dokapitalizacija v letu 2008 ni bila v skladu s predpisi EU o državnih pomočeh, saj zasebni akter, ki bi deloval v skladu s tržnimi pogoji, pod podobnimi pogoji ne bi pristal na naložbo, so pojasnili v Bruslju.

Dokapitalizacija je zato Elanu po navedbah komisije zagotovila neupravičeno gospodarsko prednost, ki je njegovi tekmeci niso imeli. Slovenija je ukrep izvedla nezakonito in Elan mora zdaj vrniti neupravičeno pridobljeno korist skupaj z obrestmi.

Dokapitalizacija ni bila izvedena v skladu s tržnimi pogoji

Komisija je ugotovila tudi, da predhodna dokapitalizacija v višini 10 milijonov evrov, ki je bila izvedena leta 2007, ni pomenila državne pomoči v smislu pravil EU, saj so v tem primeru Elanovi družbenci v državni lasti delovali pod enakimi pogoji kot njegov zasebni družbenik, torej skladno z ravnanjem običajnega tržnega vlagatelja.

Skupina Elan s sedežem v Sloveniji je dejavna na področju proizvodnje smučarske opreme in morskih plovil, kot so jahte, ter opreme za športne objekte. V času druge dokapitalizacije v letu 2008 so bili vsi Elanovi družbeniki v najmanj večinski državni lasti.

Preiskava komisije je pokazala, da dokapitalizacija v letu 2008 ni bila izvedena v skladu s tržnimi pogoji - gre za “načelo vlagatelja pod tržnimi pogoji” - in zato pomeni državno pomoč.

Za Elan iščejo zasebnega vlagatelja

Komisija je nato preverila, ali bi bila lahko državna pomoč združljiva s pravili EU. V času dokapitalizacije v letu 2008 je imelo podjetje finančne težave, zato je komisija pomoč ocenila v skladu s smernicami EU o pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah.

Smernice zahtevajo zlasti, da upravičenec pomoči izvede ustrezne izravnalne ukrepe, katerih cilj je čim bolj zmanjšati izkrivljanje konkurence, ki nastane zaradi državne pomoči. Elan ni izvedel nobenega takšnega ukrepa in mora zato pomoč vrniti, da se ponovno vzpostavijo enaki konkurenčni pogoji na notranjem trgu EU.

Slovenija trenutno za Elan išče zasebnega vlagatelja. V ta namen se je leta 2011 začel dvostopenjski javni razpis.

STA


Najbolj brano