Bruselj s 14 milijoni evrov pomoči Sloveniji po poplavah

Evropska komisija je danes odobrila 14 milijonov evrov pomoči Sloveniji iz evropskega solidarnostnega sklada pri soočanju s posledicami lanskih poplav.

Evropska komisija je danes odobrila 14 milijonov evrov pomoči Sloveniji iz evropskega solidarnostnega sklada pri soočanju s posledicami lanskih poplav Foto: Alenka Tratnik
Evropska komisija je danes odobrila 14 milijonov evrov pomoči Sloveniji iz evropskega solidarnostnega sklada pri soočanju s posledicami lanskih poplav Foto: Alenka Tratnik

BRUSELJ> Pomoč Sloveniji je del širšega svežnja, ki vključuje tudi Avstrijo in Hrvaško. Komisija je skupno odobrila 14,6 milijona evrov pomoči. Sloveniji, ki so jo poplave najbolj prizadele, je namenjenih 14,08 milijona evrov, Hrvaški 286.587 evrov in Avstriji 240.000 evrov.

“To je izraz solidarnosti s Slovenijo, Hrvaško in Avstrijo. Denar bo olajšal finančno breme, ki je bilo potrebno za obnovo infrastrukture in nujne ukrepe. Prizadetim regijam bo pomagal, da se spet postavijo na noge,” je pojasnil komisar za regionalno politiko Johannes Hahn.

Pomoč je tako lahko na podlagi dosedanje prakse izplačana najhitreje v devetih mesecih po katastrofi. Dokončno odločitev je pričakovati v drugi polovici leta. Slovenija je doslej iz evropskega solidarnostnega sklada prejela 15,7 milijona evrov - približno 8,25 milijona evrov za financiranje izrednih ukrepov po močnem deževju septembra 2007, približno 7,46 milijona evrov pa za odpravo posledic močnega deževja in poplav septembra 2010.

Denar iz evropskega solidarnostnega sklada je namenjen članicam EU pri soočanju s posledicami hudih naravnih nesreč, če škoda preseže 3,6 milijarde evrov ali 0,6 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND) prizadete članice - odvisno od tega, kateri prag je nižji.

V primeru Slovenije je po podatkih komisije 0,6 odstotka njenega BND 214 milijona evrov. Škoda zaradi poplav konec oktobra ter v začetku novembra lani je bila ocenjena na okoli 360 milijonov evrov, kar je več kot odstotek slovenskega BND.

V primeru pozitivne odločitve država prosilka dobi pomoč, ki je izračunana kot 2,5 odstotka za škodo v okviru limita, to je 0,6 odstotka BND, in šest odstotkov za škodo nad limitom.

Za pomoč iz sklada je mogoče zaprositi v desetih tednih po nastanku prve škode, na podlagi zanesljivih ocen. Poleg tega pomoč iz sklada deluje tako, da se članici povrnejo stroški za že sprejete javne ukrepe.

Po pravilih EU se pri odločanju o dodelitvi denarja iz solidarnostnega sklada upošteva celotna škoda, a denar se lahko porabi samo za stroške, ki so jih prijavile javne oblasti.

Do pomoči iz sklada je članica izjemoma upravičena tudi v primeru “izjemnih regionalnih katastrof”, torej če škoda ne preseže določenega praga, a je prizadeta večina prebivalstva neke regije in ocenjeno, da bo imela katastrofa resne in dolgotrajne posledice na gospodarsko stabilnost in življenjske razmere.

STA


Najbolj brano