Bruselj: ciprske omejitve finančnih tokov so upravičene

Evropska komisija v luči pravil o delovanju notranjega trga EU ocenjuje, da so ciprske omejitve kapitalskih tokov upravičene in potrebne za zagotavljanje javnega interesa na sredozemskem otoku.

Evropska komisija v luči pravil o delovanju notranjega trga EU ocenjuje, da so ciprske omejitve kapitalskih tokov upravičene in potrebne za zagotavljanje javnega interesa na sredozemskem otoku
Evropska komisija v luči pravil o delovanju notranjega trga EU ocenjuje, da so ciprske omejitve kapitalskih tokov upravičene in potrebne za zagotavljanje javnega interesa na sredozemskem otoku 

BRUSELJ > Ciper je ob vnovičnem odprtju bank uvedel omejitev iznosa gotovine iz države in nakupov s kreditnimi karticami ter prepovedal unovčevanje čekov.

Ciper je v luči padca zaupanja v bančni sistem zaradi narave programa reševanja države, ki posega v vloge nad 100.000 evrov, uvedel omejitve kapitalskih tokov. S tem želijo ciprske oblasti preprečiti nenadzorovan odliv denarja iz države, kar bi lahko privedlo do sesutja bank in povečalo tveganje popolnega kolapsa finančnega sistema.

Evropska komisija kot varuh evropske zakonodaje ugotavlja, da članice lahko uvedejo začasne omejitve kapitalskih tokov, a morajo biti za to glede na pravila notranjega trga izpolnjeni strogi pogoji. Tak ukrep mora biti namreč v interesu javne varnosti in zagotavljanja izvajanja javnih politik. Takšni ukrepi so lahko upravičeni tudi, če gre zaščito splošnega javnega interesa.

Takšne izjeme od prostega pretoka kapitala, enega od stebrov EU, je treba po navedbah komisije opredeliti zelo strogo, ukrepi pa morajo biti nediskriminatorni, primerni, sorazmerni in omejeni na najkrajše možno obdobje.

“V trenutnih razmerah predstavlja stabilnost finančnih trgov in bančnega sistema na Cipru vprašanje splošnega javnega interesa in javnih politik ter upravičuje uvedbo začasnih omejitev za prost pretok kapitala,” ugotavlja Bruselj.

Med temi ukrepi komisija navaja zaprtje bank, omejitve pri dvigovanju denarja, zamrznitev premoženja, prepoved predčasne prekinitve vezav in nekaterih plačilnih zahtevkov, omejitve pri uporabi plačilnih in kreditnih kartic ter omejitve nekaterih drugih bančnih operacij.

Komisija bo nad izvajanjem omejitev bdela skupaj s ciprskimi oblastmi, z Evropsko centralno banko, Evropskim bančnim organom in drugimi članicami EU. Za zdaj bodo omejitve veljale sedem dni, nato pa bodo proučili, ali jih je treba podaljšati ali spremeniti.

V Bruslju poudarjajo, da je treba čim prej spet uvesti prost pretok kapitala, saj je to v interesu ciprskega gospodarstva in unije kot celote.

STA


Najbolj brano