Brez dela bo ostalo 1200 ljudi

Okrožno sodišče je začelo stečajni postopek nad tekstilno družbo Aha Muha. Ta namreč do podaljšanega roka, ki se je iztekel opoldne, ni poravnala večmilijonskega dolga do davčne uprave, čeprav je solastnica družbe Mojca Lukančič zatrjevala, da se bo to zgodilo.

Mura se e že drugič znašla v stečajnem postopku Foto: STA
Mura se e že drugič znašla v stečajnem postopku Foto: STA

MURSKA SOBOTA, LJUBLJANA> Brez dela bo ostalo 1200 ljudi, ki so razočarani in ogorčeni.

Uvedba stečaja tekstilnega podjetja iz Murske Sobote je bila bolj ali manj pričakovana. Sodnik murskosoboškega sodišča Franc Granfol je že prejšnji petek na naroku za stečaj podjetja ugotovil, da so zakonski pogoji za stečaj Aha Mure izpolnjeni, davčni dolg pa da obstaja. Vendar je solastnici Mojci Lukančič dal še teden dni časa, da poravna 6,3 milijona evrov dolga do davčne uprave.

60 milijonov evrov dolga

Dolg skupine Aha, v kateri je 12 podjetij s skupaj 2000 zaposlenimi, znaša približno 60 milijonov evrov, od tega je Aha Mura dolžna največ, in sicer 12 milijonov evrov. Lukančičeva je še prejšnji teden zatrjevala, da bo nemška vlagateljica s 70 milijoni evrov poplačala dolg do davčne uprave in zagotovila tudi obratni kapital za Aha Muro.

A to se ni zgodilo in sodišče je sprožilo stečajni postopek, v katerem lahko upniki svoje terjatve prijavijo do vključno 25. avgusta. Lukančičeva danes po odločitvi sodišča ni bila dosegljiva, pozno popoldne pa je poslala sporočilo za javnost, v katerem je zapisala, da je z zasebno vlagateljico iz Nemčije Nushabo Mirzayevo še naprej v stikih, čez vikend pa da bodo sprejeli odločitev, “kako naprej”.

To je že drugi stečaj za Muro, ki je s storitvami razvoja in šivanja moških in ženskih modnih oblačil za modne in trgovske blagovne znamke prisotna na evropskih trgih že več desetletij. Prvi stečaj je bil za Muro in tri njene hčerinske družbe uveden oktobra 2009, ko je brez dela ostalo 2624 delavcev.

Država pomagala s petimi milijoni

Delo se je nadaljevalo v štirih hčerinskih podjetjih, v katerih je ostalo 650 delavcev. Največje od teh je bila družba Mura in partnerji, ki jo je skupina Aha za deset milijonov evrov kupila poleti 2011 in jo preimenovala v Aha Mura.

Pri tem je s 5,8 milijona evrov nepovratne pomoči sodelovala tudi država, v zameno pa bi moral novi lastnik vsaj pet let ohraniti 1561 delovnih mest, prijavljeni investicijski projekt pa izvesti že do konca lanskega leta. A zaradi težav v tekstilni panogi, ki je še vedno v recesiji, in upada naročil so lani poleti začeli odpuščati zaposlene, tako da ima Aha Mura trenutno nekaj več kot 1200 delavcev.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja je prepričan, “da je država maksimalno podprla skupino Aha, da pred nekaj leti naredi novo zgodbo o uspehu”. Dobila je izdatno državno pomoč, zdaj pa možnosti za državno intervencijo z novimi oblikami pomoči ni več. “Mislim, da smo naredili vse, kar se je dalo, da bi lastniki lahko izkoristili to možnost,” je sklenil.

Zaposleni v Aha Muri so zaradi stečaja razočarani in ogorčeni nad ravnanjem lastnikov. Čeprav niso verjeli njihovim besedam o rešitvi, so vseeno upali, najbolj pa jih je prizadelo, da jih o stečaju niso niti obvestili, pač pa so zanj izvedeli iz medijev.

Imajo naročila

“Tisti, ki stečaj doživljamo že drugič, smo toliko bolj prizadeti, drugi bodo šele postopoma ugotovili, kaj se je zgodilo. Ali bomo delo nadaljevali in končali, kar je naročeno, bo odločil stečajni upravitelj, sicer pa naročila imamo, zmogljivosti so zasedene,” je povedala predsednica sindikata Jolanka Horvat.

V območni službi Zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti so na stečaj Aha Mure organizacijsko pripravljeni. Kot je zagotovila direktorica tega zavoda Cvetka Sreš, bodo delavce čim hitreje prijavili na zavod in jih ne bodo obremenjevali s papirji, ki jih lahko pridobijo v podjetju.

Po njenem mnenju pa so možnosti za zaposlitev za sedanje odpuščene slabše kot po prvem stečaju, ker se je trg zapolnil s tovrstnim kadrom. Od prejšnjega stečaja je na zavodu prijavljenih še 600 oseb, večinoma so to starejši, ki so težko zaposljivi, tretjina je invalidov.

Delavci Aha Mure v stečaju bodo po prijavi na zavodu za zaposlovanje iz jamstvenega sklada dobili plače, ki niso bile izplačane, nadomestilo za dopust, ki ga niso izkoristili, in odpravnino. Nadomestilo, ki se odmeri od zavarovalne dobe, pa bodo tisti, ki so ga v celoti izkoristili že po prvem stečaju, dobivali le tri mesece.

STA


Najbolj brano