Brez Ljubljane, Rima in Zagreba pridejo dlje

“Zakaj ne bi pristanišči Koper in Trst v Miljah v industrijski coni Pri Orehu postavili skupnih skladišč in območje tudi skupaj upravljali?” To je ena od zamisli miljskega župana Neria Nesladka, ki bi jih lahko uresničili znotraj evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS), ki bo zaživelo na območju Istre, Krasa in severnega Jadrana.

Boris Popovič, Roberto Cosolini in Nerio Nesladek so predstavili možnosti, ki jih ponuja evropsko združenje za teritorialno sodelovanje, ki bo povezalo območje Krasa, Istra in severnega Jadrana  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Boris Popovič, Roberto Cosolini in Nerio Nesladek so predstavili možnosti, ki jih ponuja evropsko združenje za teritorialno sodelovanje, ki bo povezalo območje Krasa, Istra in severnega Jadrana  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

MILJE > Trije župani, milj-ski Nerio Nesladek, koprski Boris Popovič in tržaški Roberto Cosolini,so konkretne možnosti sodelovanja, ki jih v okviru takšnega povezovanja predstavili v soboto v Miljah. To območje je razdeljeno med tri države, Slovenijo, Hrvaško in Italijo, a občine in prebivalce na tem območju povezujejo enaki interesi. “Če ne bi bilo mej, bi bil to enoten teritorij. To združenje je idealen način, da spet povežemo ljudi in vidimo skupne cilje. Župani občin na tem območju in prebivalci bodo zelo zadovoljni, ker bo ogromno skupnih projektov,” napoveduje Boris Popovič.

In v čem je to združenje resnejše od dosedanjih čezmejnih pobud in povezovanj? “Znotraj takšnega združenja lahko preskočimo ovire, ki jih posameznim projektom na našem območju danes lahko postavljajo na državni ravni. Prav to poudarjajo tudi v Evropski uniji,” pravi Nerio Nesladek. “Danes, denimo, ne bi mogli urediti odlaganja odpadkov na čezmejni ravni, saj nam zakonodaje posameznih držav to onemogočajo. Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje pa nam bo to omogočalo,” razlaga. “Če bomo čakali na vlade v Ljubljani, Zagrebu in Rimu, ne bomo prišli daleč. Mi sami lahko pridemo veliko dlje,” je dodal Popovič. Bistveno je namreč, da se župani znotraj EZTS nadejajo več evropskega denarja za skupne projekte, saj EU takšno povezovanje močno podpira, so župani poudarjali v Miljah.

Poleg povezovanja pristanišč so omenjali še sodelovanje v turizmu, pri upravljanju vodnih virov, v energetiki, pri vzpostavljanju prometnih povezav, v zdravstvu, na področju trga dela, v kulturi in športu. Rektorja univerz na Primorskem in v Trstu Dragan Marušič in Maurizio Fermeglia sta poudarila sodelovanje pri izobraževanju in znanosti. Prednostne naloge bodo podrobneje predstavili čez približno mesec dni.

Podobno evropsko združenje pa že aktivno deluje na “goriški” strani in povezuje tamkajšnje občine iz Slovenije in Italije.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano