Bratuškove priporočila Bruslja ne presenečajo

Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek je priporočila za proračunsko in reformno ukrepanje, ki jih je danes iz Bruslja dobila Slovenija, pričakovala. Ne preseneča je niti priporočilo glede boja proti korupciji.

Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek je priporočila za proračunsko in reformno ukrepanje, ki jih je danes iz Bruslja dobila Slovenija, pričakova Foto: STA
Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek je priporočila za proračunsko in reformno ukrepanje, ki jih je danes iz Bruslja dobila Slovenija, pričakova Foto: STA

LJUBLJANA > Ob tem je Alenka Bratušek poudarila, da bo boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu njena prioriteta za prihodnost.

Priporočila Bruslja se, kot poudarja Bratuškova, nanašajo na področja, s katerimi se je vlada v zadnjem letu in nekaj mesecih zelo aktivno ukvarjala in naredila velike korake naprej. Ob tem je priznala, da ji v tem času ni uspelo vsega narediti, pri čemer je premierka omenila področje boja proti korupciji. Novo priporočilo Bruslja Sloveniji se namreč nanaša na ukrepe proti korupciji.

“Ampak moja zaveza absolutno je, da je boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu moja in naša prioriteta za prihodnost,” je poudarila ob robu obiska Arhiva RS.

Čufer: treba je narediti še nekaj stvari

Priporočil se je v izjavi za medije dotaknil tudi finančni minister, ki opravlja tekoče posle, Uroš Čufer. Dejal je, da skozi priporočila vidi kontinuiteto razmišljanja Evropske komisije, po drugi strani pa ocena Bruslja kaže, da je bilo v Sloveniji narejenih kar nekaj stvari. “Smo pa daleč od tega, da bi kar zaključili. Treba je narediti še kar nekaj stvari,” je poudaril.

Glede rokov, ki jih Bruselj Sloveniji nalaga za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, pa je pojasnil, da so cilji za zmanjšanje primanjkljaja za 2014 in 215 že zapisani v proračunu. Glede ostalih rokov pa Čufer meni, da je “bolje, da so stvari narejeno kvalitetno, kot pa da so zaključene točno na določen datum”.

Slovenija je namreč danes iz Bruslja dobila osem priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem in poslovno okolje. Novost je priporočilo, naj ukrepa proti korupciji.

Gospodarstveniki se večinoma strinjajo s priporočili Bruslja glede reform

Gospodarstveniki se večinoma strinjajo s priporočili Bruslja za proračunsko in reformno ukrepanje Slovenije. V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) poudarjajo, da Evropska komisija tokrat priporoča jasne zadolžitve s kratkimi izvedbenimi roki, v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pa vendarle nasprotujejo neselektivni deregulaciji poklicev.

“Za razliko od novembrskega poročila komisije, ko smo bili pohvaljeni za napredek, nam tokrat priporoča jasne zadolžitve, vključno s kratkimi izvedbenimi roki do konca letošnjega leta. Še vedno velja, da moramo in smo sposobni domačo nalogo narediti sami,” so ocenili v GZS.

Med manjkajočimi strategijami, ki jih je treba pripraviti v drugi polovici leta, je po njihovi oceni bistvenega pomena zahteva Evropske komisije za pripravo akcijskega načrta za prestrukturiranje podjetij.

“Evropska komisija nam bolj neposredno kot doslej sporoča, da do konca leta pričakuje doslej neizvedljivo, torej med socialnimi partnerji usklajen celovit socialni sporazum,” so poudarili v GZS.

Evropska komisija, kot so še poudarili, postavlja ogledalo za ključne vsebine, ki bi se jih morali lotiti sami, in to že zdavnaj. “Da bi Slovenija lahko izvedla zahtevane naloge, vključno z bojem proti sistemski korupciji, potrebuje delujočo, odlično organizirano in odločno vlado,” so zapisali.

OZS: poslovno okolje v Sloveniji slabo

V OZS se strinjajo z večino priporočil Sloveniji iz Bruslja, zlasti s tistimi, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank, poslovno okolje, skrajšanje sodnih postopkov in spremembe insolventne zakonodaje.

Odločno pa nasprotujejo neselektivni deregulaciji poklicev, saj bi to, kot so sporočili, privedlo do znižanja standardov v obrtni dejavnosti.

“Obrtniki in mali podjetniki že dalj časa opozarjamo, da je poslovno okolje v Sloveniji slabo, da so za nas bančna posojila težko dostopna in da so pogoji za zaposlovanje v malem gospodarstvu nestimulativni. Zato nekatera priporočila iz Bruslja pozdravljamo in si želimo, da jih bo nova vlada tudi upoštevala,” je poudaril podpredsednik OZS Branko Meh.

Pozdravljajo tudi priporočilo, da se zmanjša administrativne ovire, ki zavirajo tudi slovenske, ne le tujih podjetnikov, nasprotujejo pa deregulaciji poklicev na področju obrti, saj nedavna deregulacija po njihovih ocenah ni prinesla učinkov na področju izboljšanja konkurenčnosti.

Priložnost in past

Dodatni dve leti časa za odpravo presežnega primanjkljaja, ki jih je Evropska komisija med ostalimi državami dodelila tudi Sloveniji, pa sta po ocenah Združenja Manager priložnost in past obenem.

“Priložnost je, da v dveh letih uresničimo ukrepe, ki nam jih nalaga Evropa in ob tem, če se lotimo reform celovito, tudi ukrepe, brez katerih ne moremo računati na dvig konkurenčnosti in gospodarski zagon,” so zapisali.

Ob tem pa opozarjajo, da to po drugi strani daje lažni občutek, da je časa za uresničevanja tega, kar bi moralo biti narejeno že pred leti, na voljo še dovolj. “V Združenju Manager računamo, da bo nova vlada naravnala krmilo države v smer večje konkurenčnosti in zmanjšanja makroekonomskih neravnotežij. Vse drugo bo nič manj kot neodgovornost,” so dodali.

Slovenija je danes namreč iz Bruslja dobila osem priporočil s konkretnimi roki in nalogami za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem in poslovno okolje. Novost je priporočilo, naj ukrepa proti korupciji.

STA


Najbolj brano