Bratuškova za projektno vlado

Po mnenju Alenke Bratušek, ki začasno vodi Pozitivno Slovenijo, je čas, da se stranke začnejo pogovarjati o projektni vladi in projektih, ki jih je treba nujno izpeljati. Kot je povedala na novinarski konferenci, je PS pripravljena iti v pogovore brez vnaprejšnjih ultimatov in z željo po rešitvi države.

Po mnenju Alenke Bratušek, ki začasno vodi Pozitivno Slovenijo, je čas, da se stranke začnejo pogovarjati o projektni vladi in projektih, ki jih je treba nujno izpeljati Foto: STA
Po mnenju Alenke Bratušek, ki začasno vodi Pozitivno Slovenijo, je čas, da se stranke začnejo pogovarjati o projektni vladi in projektih, ki jih je treba nujno izpeljati Foto: STA

LJUBLJANA>“PS je pripravljena aktivno sodelovati pri reševanju situacije. Prvič, z dogovorom o projektni vladi in drugič, z dogovorom o tem, kdaj izpeljemo predčasne volitve, če si tega res vsi, ki o tem govorijo, tako želijo,” je povedala Alenka Bratušek.

Po mnenju Bratuškove bi morala projektna vlada izpeljati pet ključnih projektov, in sicer zagon gospodarstva, reformo trga dela, vstop Hrvaške v EU, zaključek pogajanj o novi finančni perspektivi ter spremembo volilne zakonodaje. Pri tem je dodala, da so v PS za razpravo o tem, kateri so ključni projekti, odprti. Povedala je tudi, da še niso razmišljali o tem, kdo bi lahko sestavil takšno vlado in imenoval katerega ministra, saj je po njenih beseda vsebina trenutno bolj pomembna od imen in strankarskih ali osebnih interesov.

Dogovor in konstruktivna nezaupnica

Pojasnila je, da je do projektne vlade možno priti najprej z dogovorom in potem s konstruktivno nezaupnico, ki bi bila vložena v DZ. “Naša želja je seveda, da bi pod to konstruktivno nezaupnico bilo čim več podpisov kolegic in kolegov iz DZ,” je dejala.

Na ultimate nekaterih strank, da so se s PS pripravljene pogovarjati le v primeru odstopa Zorana Jankovića, je dejala, da njen način dela niso ultimati, zato tega ne bo sprejemala tudi z druge strani. “Zahteve o katerih govorijo stranke, so že izpolnjene,” je povedala in poudarila, da ima polna pooblastila za vodenje stranke. Dodala je, da upa, da jim bodo druge stranke dovolile, da razmerja v svoji stranki urejajo sami.

Bratuškova je sicer v torek vse predsednike in predsednico parlamentarnih strank povabila na sestanek, s tem pa so po njenih besedah pokazali iniciativo za začetek pogovorov. Na novinarski konferenci je povedala, da je od nekaterih že dobila odzive, kar po njenih besedah kaže na pripravljenost na pogovore tudi z druge strani. Čigave odzive je prejela, ni želela povedati, saj so se s strankami dogovorili, da o tem ne bodo govorili. Tudi pogovori bodo potekali za zaprtimi vrati, saj so bolj konstruktivni, kadar niso pod pritiskom medijev, je pojasnila.

Predčasnih volitev se ne bojijo

Glede sestanka je povedala še, da upa, da se bodo z vsemi sestali do sredine prihodnjega tedna.

Po mnenju Bratuškove z ostalimi strankami do sedaj niso bili na tako zelo različnih straneh. “Še posebej pri Slovenskem državnem holdingu, pri slabi banki je to razhajanje nekoliko večje,” je dejala in dodala, da verjame, da bi lahko našli skupno rešitev, če bodo pokazali za kakšne številke gre pri slabi banki dati številke na mizo.

Bratuškova je povedala še, da se predčasnih volitev v PS ne bojijo ter da je že pojasnila, zakaj v tem trenutku za državo ne bi bile dobre. “Dokler ne spremenimo volilne zakonodaje, ljudje ne bodo imeli večjega vpliva na to, kdo sedi v DZ,” je dejala in dodala, da se lahko zgodi, da v DZ tudi po hitrih predčasnih volitvah ne bo veliko razlik.

STA


Najbolj brano