Bratuškova vztraja pri zaupnici

Koalicija se je včeraj poenotila o tem, kako proračunu zagotoviti manjkajočih 200 milijonov, ne da bi bilo treba dvigniti DDV. Koalicijske partnerice SD, Desus in DL so zato poudarile, da koalicija lahko izpelje mandat do konca, in podprle premierko Alenko Bratušek. Ta kljub temu vztraja pri glasovanju o zaupnici.

Koalicijski partnerji želijo slediti predsednici vlade Alenki Bratušek do rednih volitev. Ji želi slediti tudi lastna stranka PS?  Foto: STA
Koalicijski partnerji želijo slediti predsednici vlade Alenki Bratušek do rednih volitev. Ji želi slediti tudi lastna stranka PS?  Foto: STA

LJUBLJANA > Alenka Bratušek bo v državnem zboru z zaupnico preverjala, ali v koaliciji še uživa zaupanje. To je, sodeč po podpori, ki so ji jo včeraj izrekli predsedniki vseh ostalih koalicijskih partneric, pod vprašajem le v njeni lastni stranki PS.

O zaupnici “v kratkem”

“Cirkus AB po pričakovanjih danes ni razpadel, še bo nekaj dragih predstav,” je izplen včerajšnjega koalicijskega vrha prek tviterja ocenil predsednik SDS Janez Janša. Do podobnega sklepa je prišel tudi predsednik SLS Franc Bogovič: “Vrste so konsolidirane, Slovenija se bo zadolževala naprej.” Ocenil je, da vladna koalicija z lahkotnimi ukrepi beži od reform in resnih ukrepov za uravnoteženje javnih financ. Bogovič Bratuškovo poziva k vezavi zaupnice na sprejem zakona o fiskalnem pravilu.

“Ostajam na tem, da grem v DZ po zaupnico kljub danes izraženi polni podpori strank. Konec koncev je res, da je proračun in kar pomemben del davčnih dohodkov s padcem davka na nepremičnine padel, in zdi se mi prav, da naredim to, kar sem napovedala,” je Bratuškova ponovila svojo namero, da poslance postavi pred odločitev, ali so zanjo ali proti njej.

Bratuškova zaupnice ne bo vezala na včeraj dogovorjene ukrepe za krpanje 200 milijonov evrov velike luknje, ki je v proračunu nastala zaradi padca nepremičninskega davka. Za predlagane rešitve namreč ne bodo potrebne večje zakonske spremembe, je pojasnila premierka.

Glasovanje o zaupnici bo po besedah premierke “v kratkem”. Pričakovati je, da pred kongresom stranke PS, na katerem se bo za položaj predsednika stranke potegoval tudi Zoran Janković. Domnevno pod njegovim vplivom so v petek štirje poslanci PS glasovali za interpelacijo ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta.

SD, Desus in DL: Pojdimo do konca

Na koalicijskem vrhu so se včeraj dogovorili, da bo vlada izpad zaradi nepremičninskega davka nadomestila s povečanjem učinkovitosti pri izterjavi javnih dajatev. V sklopu tega bodo podjetjem, ki so sposobna redno poravnavati davčne dolgove, omogočili, da zapadle davčne obveznosti lahko poravnajo v obrokih, podjetjem, ki so v postopku prestrukturiranja, pa bodo omogočili reprogramiranje davčnega dolga.

Našli so tudi rešitev, kako privarčevati od 40 do 50 milijonov evrov. Ker naj bi zadnji podatki o poslovanju javnih zavodov, agencij in skladov pokazali presežke, bi se za toliko lahko zmanjšali proračunski izdatki za delovanje teh institucij. Obetavne so tudi napovedi, da bodo dobički podjetij v državni lasti nekoliko višji od načrtovanih. Vlada namerava poleg naštetega proračun oplemenititi tudi z višjimi trošarinami. Za koliko in na katero blago, bo znano, ko bodo pristojni pripravili natančnejše izračune.

Po najdenju rešitev za nepremičninski davčni izpad so predsedniki koalicijskih strank poudarjali, da je koalicija včeraj utrdila svoje vrste in da bo lahko delovala do konca mandata. “Te turbulence niso bile tako usodne, kot se je o njih poročalo in se dajalo vtis, kot da je koalicija v krizi,” je dogajanje zadnjih dni ocenil predsednik SD Igor Lukšič. Ukrepom, med katerimi ni višjega DDV, je naklonjen prvak DL Virant: “Ocenjujem, da so ti ukrepi, ki jih je predstavila predsednica vlade, ukrepi v pravo smer in da bo zato tudi koalicija in vlada ostala skupaj, ostala enotna.” Predsednik Desusa Karl Erjavec pa je izpostavil, da bi, če se koalicija včeraj ne bi uspela domeniti o ukrepih, to pomenilo politično krizo in predčasne volitve. Dogovor o ukrepih je zato po njegovem dokaz zrelosti vladajoče koalicije: “Tukaj je predsednica vlade odigrala pomembno mediacijsko vlogo.”JANA KREBELJ


Najbolj brano