Bratuškova na OECD: Slovenija je na pravi poti

Slovenijo je kriza prizadela, a se zdaj kažejo spodbudni znaki stabilizacije gospodarske aktivnosti in država bo po zadnjih napovedih letos znova beležila gospodarsko rast, je na srečanju OECD v Parizu danes dejala predsednica vlade v odstopu Alenka Bratušek. “Slovenija je nazaj na pravi poti,” je poudarila.

“Slovenija je nazaj na pravi poti,” je poudarila predsednica vlade v odstopu Alenka Bratušek  Foto: STA
“Slovenija je nazaj na pravi poti,” je poudarila predsednica vlade v odstopu Alenka Bratušek  Foto: STA

PARIZ > Alenka Bratušek je kot uvodna govornica prvi dan rednega ministrskega sveta in foruma Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) dejala, da prožnost gospodarstev pomeni, da si lahko hitro opomorejo in se ustrezno prilagodijo na spremembe v okolju, poleg tega je prožnost mogoče razumeti v okviru gradnje bolj trdne poti s trajnostni rasti, so sporočili iz kabineta predsednice vlade.

Rast, a ne na račun nekaterih delov družbe

Vendar mora biti rast vključujoča, je poudarila, ne sme iti na račun določenih delov družbe. Pri oblikovanju ukrepov za spodbuditev gospodarske rasti je tako treba nasloviti tudi neenakosti, zagotoviti pomoč, tistim, ki jo potrebujejo, ter izboljšati zaupanje tako v javnem in zasebnem sektorju kot v političnem in gospodarskem življenju, je dodala.

Osrednji izziv, s katerim se Slovenija sooča na gospodarskem področju, je izboljšanje produktivnosti in konkurenčnosti gospodarstva ter ohranitev ravni socialne države ob hkratni fiskalni konsolidaciji.

Glavna izziva: mladi in starajoči se

Ob osredotočenosti na vključujočo rast zasedanje OECD poudarja dva glavna izziva za države OCED, vključno s Slovenijo: mladi in starajoča se populacija, je dejala Bratuškova.

Staranje ne sme biti vzeto kot breme, ampak kot priložnost za inovacije, nove trge, storitve in industrijo, je menila in dodala, da je treba temu dejstvu prilagoditi gospodarstvo in družbo.

Glede mladih je poudarila program Prvi izziv, ki spodbuja zaposlovanje mladih in je del evropske jamstvene sheme za mlade. Zmanjšanje brezposelnosti med mladimi je ena glavnih prioritet vlade, je dejala.

Izboljšati zaupanja v vlado in finančne institucije

Izziv, s katerim se je treba še soočiti, je tudi izboljšanje zaupanja. Zaupanje v vlado in finančne institucije je pod povprečjem OECD, in sicer zaradi nepriljubljenih strukturnih reform, ki jih je bilo treba sprejeti v zadnjih letih, je dejala.

Za vrnitev k trdni rasti je potrebno prestrukturiranje podjetniškega in bančnega sektorja, privatizacija in zmanjšanje vloge države v gospodarstvu. Tovrstni ukrepi bodo izboljšali produktivnost in konkurenčnost ter omogočili ustvarjanje delovnih mest.

Pri institucionalnih reformah je poudarila vnos fiskalnega pravila v ustavo, pri čemer je dodala, da je treba pravilo vpeljati v prakso in prilagoditi proračunski okvir.

Zmanjšati energetsko odvisnost in izboljšati prehransko samooskrbo

Slovenija se bo osredotočila tudi na “zeleno”. Država, ki se lahko ponaša z bogato biodiverziteto in raznolikimi pokrajinami, se je v zadnjih letih osredotočila na uporabo obnovljivih virov energije, prilagajanju na podnebne spremembe ter izboljšanje konkurenčnosti v kmetijski in živilskopredelovalni industriji. Mora pa država še precej postoriti za zmanjšanje energetske odvisnosti in izboljšanje prehranske samooskrbe, je dejala.

Bratuškova se danes in v torek v Parizu mudi v spremstvu gospodarskega ministra Metoda Dragonje in zunanjega ministra Karla Erjavca.

STA


Najbolj brano