Bratuškova: boj proti sivi ekonomiji je uspešen

Smo prva vlada, ki se je problema sive ekonomije resno lotila, je v DZ izpostavila predsednica vlade Alenka Bratušek. Pojasnila je, da so od začetka julija inšpektorji opravili 14.000 pregledov na terenu ter da so rezultati razlog za optimizem.

Smo prva vlada, ki se je problema sive ekonomije resno lotila, je v DZ izpostavila predsednica vlade Alenka Bratušek Foto: STA
Smo prva vlada, ki se je problema sive ekonomije resno lotila, je v DZ izpostavila predsednica vlade Alenka Bratušek Foto: STA

LJUBLJANA > Uradni rezultati bodo znani novembra, če ne bodo primerni, bo sledila uvedba davčnih blagajn, je dejala Alenka Bratušek.

Bratuškova je tako odgovorila na vprašanje Matjaža Hana iz vladne SD, ki je premierko spraševal, kakšni so načrti vlade glede boja proti sivi ekonomiji in kateri so nadaljnji ukrepi pri zagonu gospodarske rasti.

Ob začetku je najprej pojasnila, da tudi Pozitivna Slovenija nasprotuje enostranskim posegom v minimalne plače, ter da je to še eden od ukrepov, ki se pojavlja v javnosti brez kakšnih vnaprejšnjih dogovorov.

Glede posebnega računalniškega programa, ki je bil uveden z začetkom julija, je poudarila, da so v poletnih mesecih inšpektorji spremljali predvsem gostinske dejavnosti, aktivnosti pa bodo nadaljevali tudi na drugih področjih. “Imamo konkretne rezultate, ki so po naši oceni zelo dobri, so razlog za optimizem. Za tiste, ki delajo trimesečne obračune, bodo rezultati znani novembra. V kolikor rezultat ne bo primeren, bo sledila uvedba davčnih blagajn,” je poudarila.

Večja pooblastila za inšpektorje

Ob tem je izpostavila, da so tako davčne blagajne kot program samo orodje inšpektorjem, da lahko izvajajo nadzore, eden od ukrepov pa bo tudi povečanje pooblastil inšpektorjem.

“Tu je veliko prostora za nove javnofinančne prihodke. Tudi ta del boja proti sivi ekonomiji lahko pripomore k hitrejši in lažji konsolidaciji javnih financ,” je prepričana premierka.

Glede neposrednih tujih investicij bodo pripravili eno vstopno točko, drug ukrep je odprava administrativnih ovir. V roku enega meseca naj bi vlada imela nabor soglasij, ki bi jih lahko poenostavili oz. celo ukinili. Tako bodo prišli do skrajšanja določenih rokov. Vlada želi najti možnost dodatnih olajšav za podjetja, ki bodo odpirala nova delovna mesta in za tista, ki bodo povečevala dodano vrednost.

“Z bojem proti sivi ekonomiji mislimo maksimalno resno. Nov zakon o delu na črno naj bi bil sprejet do konca leta, predvidene so odškodnine za črne gradnje, poostren nadzor pri črni sečnji lesa, nadzor pri varni in kakovostni hrani in drugi ukrepi,” je pojasnila Bratuškova.

Pogajanja se nadaljujejo

Z Bratuškovo in resornimi ministri pa so se danes sestali predstavniki obrtnikov in podjetnikov ter kmetov. Med drugim so govorili o predlogu davka na nepremičnine in podražitvi cestnin. Pogajanja se nadaljujejo, kot poudarjajo obrtniki in kmetje, pa bodo, v kolikor ne bodo dosegli soglasja z vlado, sledili protesti.

Zahtevo za današnji sestanek so sicer obrtniki, podjetniki in kmetje na Bratuškovo naslovili minuli teden, saj ne pristajajo na dodatne davčne obremenitve. Poleg nepremičninskega davka in dražjih cestnin pa so bile teme sestanka tudi subvencije za nakup ekoloških vozil in vračilo CO2 takse skozi vračilo trošarine, so po srečanju sporočili z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS).

Soglasje ali protest

Obrtniki, podjetniki in kmetje sicer po današnjem sestanku ostajajo enotni in napovedujejo: “V kolikor ne bomo dosegli soglasja z vlado, bodo sledili protesti”.

Današnjega srečanja so se udeležili predstavniki OZS, Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Zadružne zveze Slovenije, Avtoprevozniške zbornice, Gospodarske zbornice Slovenije in Sindikata kmetov Slovenije. S premierko in resornimi ministri so sklenili, da se bodo glede skupnih zahtev še pogajali.

Tako se bodo že v torek predstavniki avtoprevoznikov sestali z ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom, še v tem tednu pa se bodo glede predloga davka na nepremičnine ponovno usklajevali predstavniki OZS in minister za finance Uroš Čufer.

Predstavniki kmetov se sicer o odprtih vprašanjih glede napovedanega davka na nepremičnine že nekaj časa pogajajo s predstavniki finančnega ministrstva. Avtoprevozniki med drugim niso zadovoljni z nedavno podražitvijo cestnin za tovorna vozila, prav tako niso zadovoljni z višino subvencij za okolju prijazna vozila.

Vabila niso prejeli vsi sindikati

Sindikati pa Bratuškovi očitajo, da jih želi spreti med seboj. Na sestanek o ukrepih za izhod iz krize je namreč poleg delodajalskih organizacij povabila le izbrane sindikate. “Če želi, da se socialni dialog nadaljuje, ima še en dan časa, da to napravo popravi,” pravi predsednik sindikata Neodvisnost Drago Lombar.

Tako delodajalci kot sindikati so prejšnji mesec vladi posredovali vsak svoje predloge ukrepov za izhod iz krize, o katerih naj bi se pogovarjali v torek na sestanku pri Bratuškovi. A medtem ko so povabljeni vsi predstavniki delodajalskih organizacij, pa sta izmed sindikatov povabljeni le Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Konfederacija sindikatov javnega sektorja, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani opozoril predsednik sindikata Pergam Janez Posedi.

Poleg sindikatov Neodvisnost in Pergam vabila na sestanek prav tako niso prejeli v Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije, Slovenski zvezi sindikatov Alternativa, Zvezi delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost in Zvezi reprezentativnih sindikatov Slovenije. “Nismo užaljeni, da nismo povabljeni, a naj se neha s selektivnim socialnim dialogom,” so soglašali.

Majcen: gre za načrtno izključevanje iz socialnega dialoga

Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen je ocenil, da ne gre za nerodnost, temveč za načrtno izključevanje iz socialnega dialoga, ki ima za cilj razbitje sindikatov. Podobno meni Lombar: “Gre za poskus predsednice vlade, da med sindikate vnese razdor in neenotnost”. A razdora med sindikati ni, je zatrdil in ji sporočil, da ji ne bo uspelo spreti sindikatov med seboj.

“Ne morejo vsega bremena reform prenesti le na dve sindikalni centrali, to ni pošteno niti do njih,” je dejal Posedi. V razmerah, ko je potreben širši družbeni konsenz, je to napačno, je menil. Predsednik Zveze delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost Rajko Bakovnik pa je dodal, da to, kar dela predsednica vlade, ni reševanje, temveč poglabljanje krize.

Posedi je ob tem izrazil zaskrbljenost, da bo vlada že ta četrtek sprejela predlog proračuna za prihodnje leto, kajti socialni partnerji doslej še niso prejeli nobenega gradiva. “Po naših informacijah gre za precejšnje posege v pravice ljudi,” je dejal in opozoril, da je vlada denimo v proračunu že upoštevala višje prilive zaradi odprave indeksacije pri dohodnini, čeprav zakon sploh še ni sprejet.

Sindikati so dokaj enotni tudi glede delavskih demonstracij, ki jih je zaradi vse večjih in vse bolj odkritih pritiskov na osnovne delavske in socialne pravice ter na drugi strani vse šibkejše pravne in socialne države za november napovedala Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. Spričo zaostrenih razmer je celo možno, da bodo demonstracije že prej, je menil Posedi.

STA


Najbolj brano