Bratuškova: Zdaj lahko začnemo graditi prihodnost

Danes prejeta ocena slovenskih ukrepov iz Bruslja po besedah predsednice vlade Alenke Bratušek dokazuje, da Slovenija zmore brez pomoči. A to je šele začetek, potrebno bo izpolniti, kar smo si zadali, je Bratuškova komentirala odločitev Evropske komisije, da za Slovenijo predlaga še dve leti časa za odpravo presežnega primanjkljaja.

Danes prejeta ocena slovenskih ukrepov iz Bruslja po besedah predsednice vlade Alenke Bratušek dokazuje, da Slovenija zmore brez pomoči Foto: STA
Danes prejeta ocena slovenskih ukrepov iz Bruslja po besedah predsednice vlade Alenke Bratušek dokazuje, da Slovenija zmore brez pomoči Foto: STA

LJUBLJANA > Evropska komisija je danes sporočila, da postopka proti Sloveniji zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij za zdaj ne bo. Država bo dobila še dve leti časa za odpravo presežnega primanjkljaja, a obenem mora nujno ukrepati za odpravo neravnovesij, rešitev problema bank, privatizacijo in razdolževanje podjetij.

Alenka Bratušek je v izjavi za javnost v Ljubljani z zadovoljstvom povzela besede evropskega komisarja za gospodarske in denarne zadeve Ollija Rehna, da se je “Slovenija odločno lotila reševanja težav, ki smo jih ugotovili aprila”. “Ko sem sprejela vodenje vlade, je v državi gorelo; čakalo nas je veliko trdega dela in očitno smo ga opravili uspešno,” je dejala.

Bratuškova: Zdaj lahko zavihamo rokave

Poleg nalog, ki jih je Slovenija zapisala v nacionalni reformni program in program stabilnosti, je Bratuškova izpostavila še tri prednostne naloge vlade: ponoven zagon gospodarstva, k čemur bo po njenih besedah najbolj pripomogla sanacija bank, vrsto ukrepov za mlade ter povrnitev zaupanja v pravno in pravično državo. “Zdaj lahko zavihamo rokave in začnemo graditi prihodnost,” je dejala.

Evropska komisija je danes za Slovenijo pripravila tudi devet priporočil, v katerih jo opozarja, da mora očistiti bančne bilance, izvesti ustrezno privatizacijo, rešiti problem prezadolženih podjetij, nadaljevati javnofinančno konsolidacijo, izboljšati konkurenčnost ter še naprej reformirati pokojninski sistem in trg dela.

Čufer: Delamo zase

Po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja so priporočila skladna s pričakovanji. “To kaže, da imamo z Evropsko komisijo isti pogled, kakšna je diagnoza stanja, in kateri so potrebni ukrepi za naš položaj,” je dejal minister. Priporočila so dokaz, da gremo v pravo smer, je dejal in poudaril, da jih delamo zase. Kot prvi ukrep je izpostavil očiščenje portfelja bank.

Paket ukrepov bo zdaj obravnaval DZ, sledil bo transparenten postopek privatizacije, Čufer pa že razmišlja o dodatnih ukrepih. Ti bodo na izdatkovni strani proračuna, je dejal in menil, da se bo med drugim treba nujno lotiti vprašanja pokojnin.

“Doslej so že vsi ostali segmenti prebivalstva prispevali k delitvi bremena te krize,” je dejal. Pričakuje pa tudi kar nekaj ukrepov za racionalizacijo poslovanja javnega sektorja.

STA


Najbolj brano