Bratuškova: Vlada trdo dela za zagon gospodarstva

Vlada trdo dela, da bi zagnala gospodarstvo in omogočila ustvarjanje novih delovnih mest, je na poslansko vprašanje Andreja Vizjaka (SDS) ob začetku redne januarske seje v DZ poudarila premierka Alenka Bratušek, ki upa, “da bodo rezultati čim prej tu”. Število brezposelnih se je v času aktualne ministrske ekipe znižalo, je opozorila.

Vlada trdo dela, da bi zagnala gospodarstvo in omogočila ustvarjanje novih delovnih mest, je na poslansko vprašanje Andreja Vizjaka (SDS) ob začetku redne januarske seje v DZ poudarila premierka Alenka Bratušek Foto: STA
Vlada trdo dela, da bi zagnala gospodarstvo in omogočila ustvarjanje novih delovnih mest, je na poslansko vprašanje Andreja Vizjaka (SDS) ob začetku redne januarske seje v DZ poudarila premierka Alenka Bratušek Foto: STA

LJUBLJANA > Andrej Vizjak je v okviru poslanskega vprašanja opozoril, da je v Sloveniji po najnovejših podatkih 129.922 brezposelnih, od tega 35.200 mladih med 15. in 29. letom. Skladno s tem je premierko povprašal, kdaj bo Slovenija dobila konkreten časovno in finančno ovrednoten program za zagon gospodarstva in vzpostavitev novih delovnih mest.

51 manj brezposelnih

Alenka Bratušek je poslanca največje opozicijske stranke opozorila, da je bilo število brezposelnih februarja 2012, ko je na čelo vlade stopil Janez Janša, okoli 115.000 brezposelnih, ob odhodu njegove ministrske ekipe pa 124.066 oziroma 7,8 odstotka več. Decembra 2013 je bilo brezposelnih 124.015, kar je 51 manj, kot takrat, ko je mandat nastopila njena vlada, je poudarila premierka.

Navedla je, da bi bilo število brezposelnih, če bi sledili politiki Janševe ekipe in krčili število zaposlenih v javnem sektorju, višje še za 16.000.

V okviru razprave o ukrepih za zagon gospodarstva in vzpostavitev delovnih mest je spomnila, da so oblikovali dokument za zagotovitev boljšega gospodarskega okolja in dvig konkurenčnosti, v katerem so povzeli tudi predloge gospodarstva.

Vlada je, tako Bratuškova, po nastopu mandata nadaljevala sanacijo bank in obnovila zaupanje vlagateljev - zahtevana donosnost na slovenske desetletne državne obveznice je na sekundarnem trgu upadla krepko pod pet odstotkov.

Poleg tega je pripravila zakon za razdolževanje podjetij, ki bo omogočil ohranjanje zdravih jeder in delovnih mest, cilj pa je tudi povečanje tujih neposrednih investicij, je nadaljevala. Glede na njene pogovore s tujci naj v Sloveniji ne bi bila največja težava davčna obremenitev, temveč prevelika birokratizacija.

Evropski denar za pomoč gospodarstvu

Poleg tega se bo treba v nadaljevanju posvetiti mladim, pri čemer je bil že sprejet zakon, ki podjetja, ki zaposlujejo mlade brezposelne, začasno opravičuje plačila socialnih prispevkov, tik pred sprejetjem pa je tudi program jamstvo za mlade, je dejala Bratuškova.

Pristavila je, da gospodarstvu želijo pomagati tudi z evropskim denarjem. V tej luči je povedala, da se je letos počrpalo največ kohezijskih sredstev doslej, da je prek SID banke podjetjem na voljo 500 milijonov evrov obratnega kapitala.

Vizjak s tem odgovorom ni bil zadovoljen. Slovenija po njegovem mnenju potrebuje resnejši program ukrepov. Prav tako je bil razočaran, ker ni dobil pojasnila, kdaj bo Slovenija dobila novega ministra za gospodarstvo oziroma ali ga sploh bo.

STA


Najbolj brano