Bratuškova: Vlada dodatnih ukrepov za letos ne načrtuje

Vlada poleg ukrepov, ki so že vključeni v rebalans proračuna, dodatnih za leto 2013 ne načrtuje, je v odzivu na opozorila Bruslja pojasnila premierka Alenka Bratušek. Z rebalansom in programom stabilnosti je vlada po njenem mnenju naredila največ, kar je v tej polovici leta lahko, zato Bratuškova verjame, da bodo s tem prepričali tudi Bruselj.

Vlada poleg ukrepov, ki so že vključeni v rebalans proračuna, dodatnih za leto 2013 ne načrtuje, je v odzivu na opozorila Bruslja pojasnila premierka Alenka Bratušek Foto: STA
Vlada poleg ukrepov, ki so že vključeni v rebalans proračuna, dodatnih za leto 2013 ne načrtuje, je v odzivu na opozorila Bruslja pojasnila premierka Alenka Bratušek Foto: STA

LJUBLJANA > Predsednica v vlade Alenka Bratušek vseh podrobnosti glede sporočil iz Bruslja še ne pozna, ji je pa minister za finance Uroš Čufer že nakazal, v katero smer gredo pripombe.

Bratuškova je v izjavi novinarjem danes v Ljubljani spomnila, da ukrepi, ki jih vlada predvideva z rebalansom proračuna in so navedeni v programu stabilnosti, veljajo tudi celo prihodnje leto. Tedaj bo njihov javnofinančni učinek toliko večji.

Če bi ukrepi veljali celo leto, bi imeli za približno 260 milijonov evrov nižji primanjkljaj

Zato bodo po njenem mnenju prepričali Bruselj, da je to maksimalen napor, ki ga je ta vlada lahko naredila. Četudi pa bi vlada dodatne ukrepe načrtovala in jih sprejela denimo septembra ali oktobra, bi bil po njihov javnofinančni učinek po besedah Bratuškove majhen.

Spomnila je, da je vlada v programu stabilnosti jasno navedla, kaj se letos da narediti. Če pa bi ukrepi, ki jih je ta vlada sprejela za polovico leta, veljali celo leto, bi po njenih ocenah imeli približno 260 milijonov evrov nižji proračunski primanjkljaj. “Zakaj ni tako, lahko vprašate kolege iz opozicije, ki so se trdno opirali vladanja, kljub temu, da jim je vlada dejansko že razpadla in tri mesece niso naredili nič,” je bila ostra predsednica.

Pogovor v Bruslju o Sloveniji naj ne bi bil nenavaden

Po njenem mnenju ponedeljkov pogovor o Sloveniji v Bruslju ni nenavaden. Pojasnila je, da so o tem v Bruslju že govorili, banke pa da so “tema številka ena” tako pri nas kot drugod v Evropi.

Ob tem je predsednica vlade poudarila, da se na nek način strinja z Evropsko komisijo, da je morda boljši kakšen mesec zamika s prenosom slabih terjatev na slabo banko in da so številke ter prenosi na to družbo bolj natančno analizirani.

Družba za upravljanje slabih terjatev je po besedah premierke pripravljena in bi lahko terjatve prevzela tudi konec junija, kot so napovedovali, a sedaj čakajo na ocene in analize Evropske komisije.

Slovenija je v ponedeljek na zasedanju evroskupine v Bruslju dobila dva opomina - da mora do oktobra učinkovito ukrepati za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja in da je pri sanaciji bančnega sektorja kakovost pomembnejša od hitrosti. Evropska komisija meni, da bodo potrebni dodatni ukrepi za zmanjšanje primanjkljaja.

STA


Najbolj brano