Bratuškova: Verjamem, da Južni tok bo

Predsednika slovenske in ruske vlade Alenka Bratušek in Dmitrij Medvedjev sta po današnjem srečanju poudarila, da so odnosi med državama v zadnjih letih dosegli zelo visoko raven.

 Foto: STA
Foto: STA

MOSKVA > Delovni obisk Moskve, ki se ga iz slovenskih političnih vrst poleg Alenke Bratušek udeležuje tudi minister za obrambo Roman Jakič, predstavlja nadaljevanje intenzivnega političnega dialoga med državama in nadaljnjo krepitev dvostranskih odnosov.

Alenka Bratušek in Dmitrij Medvedjev sta se danes dotaknila tudi projekta Južni tok. Medvedjev je ocenil, da ne želijo zaostrovati zapleta, do katerega je prišlo na ravni EU, čeprav se z očitki ne strinjajo. Bratuškova pričakuje, da bodo ti problemi rešeni in da projekt bo. Bratuškova je na drugi strani izpostavila, da je Južni tok za Slovenijo strateško pomemben projekt, saj je vreden milijardo evrov. "Seveda pa Slovenija kot članica EU spoštuje zakonodajo, ki velja znotraj EU," je spomnila in dodala, da to velja za vse članice EU. Probleme, ki se kažejo, se bo po njenih besedah reševalo po dveh poteh - na ravni držav članic EU in na ravni Bruselj - Moskva. Slovenska premierka je ob tem izrazila prepričanje, da je njen današnji sestanek z Medvedjevom prvi korak pri reševanju teh problemov

V tej luči je bilo danes podpisanih tudi več dokumentov: o vojaško-tehničnem sodelovanju, o nadzoru in sodelovanju v boju proti trgovini s prepovedanimi drogami, o programu skupnih ukrepov na področju turizma, o sodelovanju na področju telesne vzgoje in športa ter o sodelovanju slovenskega ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo z vlado Jaroslavske pokrajine.

Ruske vlagatelje v sklopu prvega privatizacijskega svežnja verjetno bolj kot portfeljske naložbe zanimajo veliki deleži, je ob robu rusko-slovenske investicijske konference v Moskvi ocenil v. d. direktorja javne agencije Spirit Boštjan Skalar. Ta je dodal, da bi se lahko denimo zanimali za Aerodrom Ljubljana in Adrio Airways.

Probleme, ki se kažejo, se bo po njenih besedah reševalo po dveh poteh - na ravni držav članic EU in na ravni Bruselj - Moskva.

Slovenska premierka je ob tem izrazila prepričanje, da je njen današnji sestanek z Medvedjevom prvi korak pri reševanju teh problemov.

Rusija je v odnosu do Slovenije že po tradiciji prijateljska država, poslovanje med gospodarstveniki pa že teče, čeprav bi ga bilo lahko verjetno bistveno več, je poudaril Skalar.

Spomnil je, da je ruskih naložb v Sloveniji mogoče za 50 milijonov evrov, medtem ko je slovenskih v Rusiji za 250 milijonov evrov. "Mislim, da so tu potenciali veliki," je dejal Skalar.

Ruskih podjetij, ki vlagajo v Sloveniji, je po njegovih besedah 600, a večinoma kupujejo nepremičnine, kar "niso neke resne naložbe, kot jih imamo iz Italije, Francije, Nemčije. Mi si vsekakor želimo pritegniti resne, dolgoročne investitorje, ki bodo prinesli sveže ideje, poglede na mednarodno poslovanje," je povedal.

STA


Najbolj brano