Bratuškova: Slovenija ostaja solidarna in socialna država

Državni zbor nadaljuje izredno sejo o vnosu fiskalnega pravila v ustavo. Premierka Alenka Bratušek je ob nadaljevanju razprave zatrdila, da časa za politična preigravanja in blokade ni več. V luči dejstva, da bodo poslanci danes to ustavno spremembo potrdili, pa je zagotovila, da Slovenija ostaja “solidarna in socialna država”.

Premierka Alenka Bratušek je ob procesu vnašanja zlatega fiskalnega pravila v ustavo  zagotovila, da Slovenija ostaja “solidarna in socialna država” Foto: STA
Premierka Alenka Bratušek je ob procesu vnašanja zlatega fiskalnega pravila v ustavo zagotovila, da Slovenija ostaja “solidarna in socialna država” Foto: STA

LJUBLJANA>Alenka Bratušek je v kratkem nastopu ugotovila, da je bilo preigravanj in blokad v zadnjih letih bistveno preveč, zato se je Slovenija znašla v položaju, v katerem je.

Odločitev, da na koncu poslancem predlaga sprejem predloga vnosa fiskalnega pravila v ustavo, z letnico uveljavitve 2015, po njenih besedah ni bila lahka.

V luči dejstva, da PS dolgo časa ni bila pripravljena podpreti predloga o vnosu pravila v ustavo, zdaj pa ga je, je priznala, da je največja parlamentarna stranka pred dobrim letom dni res podprla začetek postopka spremembe ustave. Edina stvar, ki jih je motila, pa je bila prevelika hitrost konsolidacije.

Vlada se je zato zavezala, da bo pripravila nov predlog izvedbenega zakona, ki bo opredelil rešitve in način implementacije fiskalnega pravila, to je srednjeročne uravnoteženosti javnofinančnih prihodkov in odhodkov.

Zavezala se je, da bo Slovenija ostala “solidarna in socialna država”.

Bratuškova je opozorila, da je ob prevzemu funkcije predsednice vlade obljubila, da bo delovala v dobro ljudi in države. “Ta poteza gre točno v tej smeri. Gre za odgovorno dejanje, ki presega logiko strankarskih interesov,” je zatrdila.

Spet je tudi poudarila, da mora Slovenija razmere spraviti v red zaradi sebe in ne zaradi tujine. “To, kar delamo, delamo zaradi nas samih in ne zahtev kogar koli iz tujine,” je bila jasna. V zadnjih dneh je bilo namreč slišati očitke, da je premierka stališče spremenila zaradi pritiska evropskih partnerjev in institucij EU.

PS je vložila že tudi zahtevo za sklic izredne seje o spremembah referendumske zakonodaje, ki naj bi omejile možnost referendumskih blokad. Začela se bo pol ure po končani seji o fiskalnem pravilu.

STA


Najbolj brano