Bratuškova: Nekatere stvari bo treba spremeniti

Evropske volitve so pokazale, da bo nekatere stvari treba spremeniti, je po neformalnem vrhu EU povedala premierka Alenka Bratušek, ki opravlja tekoče posle. Največ časa so namenili prioritetam, ki so bistveno pomembnejše od imen, je dejala in dodala, da je sama poudarila štiri: konkurenčnost, rast, delovna mesta in mlade.

Alenka Bratušek Foto: STA
Alenka Bratušek Foto: STA

BRUSELJ > Voditelji članic EU so na neformalni večerji analizirali izid evropskih volitev, pri čemer so po besedah Alenke Bratušek poudarjali dvoje - slabo volilno udeležbo in vzpon evroskeptikov - ter sklenili, da bo nekatere stvari treba spremeniti.

Govorili o prioritetah, a jih niso določili

Največ časa so posvetili vprašanju, kaj naj bodo politične prioritete unije v prihodnjih petih letih, ki jih še niso dokončno opredelili, jih bodo morali pa kmalu, je pojasnila slovenska premierka. Na vprašanje, kakšne spremembe so potrebne, ni konkretno odgovorila.

Na vprašanje, katere napake so krive za nizko udeležbo in vzpon evroskepticizma, je odgovorila, da je to verjetno posledica dejstva, da politika ljudem ni znala pravilno pojasniti, zakaj so potrebni nepriljubljeni ukrepi in reforme, ki jih članice sprejemajo v odzivu na krizo.

Ljudje mislijo, da te ukrepe sprejemamo zaradi Evrope, ne zaradi sebe, sama pa vseskozi poudarjam, da je Slovenija vse ukrepe sprejela zaradi sebe, ne zaradi Evrope, je povedala Bratuškova.

Ime predsednika Evropske komisije še neznano

O imenih kandidatov za vodilne položaje v EU, v ospredju je položaj predsednika Evropske komisije, se po navedbah Bratuškove sploh niso pogovarjali, češ da je pomembneje najprej doreči prioritete.

Dogovorili so se le, da bo predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy začel posvetovanja z Evropskim parlamentom in članicami.

Bratuškova želi, da bi predsednik komisije dobil čim širšo podporo, saj bo tako lažje izvajal prioritete, o katerih se bodo dogovorili. Položaj tudi mora prevzeti oseba, ki bo te prioritete sposobna uresničiti, je še dodala.

Posebej si predsednica vlade želi tudi to, da bi eno pomembnih mest zasedla ženska. To načelo ima med voditelji po njenih besedah veliko podpore, a na razplet bo še treba počakati mesec ali dva.

Bratuškova je še pojasnila, da je večkrat govorila po telefonu z britanskim kolegom Davidom Cameronom, a ne o zavezništvu proti kandidaturi Jeana-Clauda Junckerja za predsednika Evropske komisije, temveč o pomenu široke podpore kandidatu in političnih prioritetah.

Donatorska konferenca v pomoč Srbiji in BiH

Pojasnila je tudi, kakšen je bil odziv na slovensko pobudo o izvedbi donatorske konference v pomoč Srbiji ter Bosni in Hercegovini po katastrofalnih poplavah.

Pobudi niso nasprotovale ne Evropska komisija ne članice, je pa predsednik komisije Jose Manuel Barroso predlagal, da se najprej počaka na končne ocene škode, da se bo vedelo, kolikšne so potrebe. Premierka je prepričana, da bodo konferenco izpeljali.

STA


Najbolj brano