Bratuškova: Konsolidacije se ne da izpeljati v dveh letih

Konsolidacije javnih financ se ne da izpeljati v dveh letih, meni predsednica vlade Alenka Bratušek. Kot je dejala v današnjem nagovoru državnim svetnikom, z varčevanjem oziroma z nižanjem mase za plače v javnem sektorju sicer mislijo resno, ne strinjajo pa se s tem, da je to treba delati “na tako brutalen način”, kot je predvidevala prejšnja vlada.

Konsolidacije javnih financ se ne da izpeljati v dveh letih, meni predsednica vlade Alenka Bratušek Foto: STA
Konsolidacije javnih financ se ne da izpeljati v dveh letih, meni predsednica vlade Alenka Bratušek Foto: STA

LJUBLJANA>Alenka Bratušek je na današnji seji državnega sveta dejala, da se vlada še kako zaveda, kako nujno je sprejeti primerne ukrepe. Ponovila pa je, da Slovenija ne potrebuje pomoči, ampak še nekaj časa.

Poudarila je, da vlada ukrepe zelo aktivno pripravlja že od prvega dne od prisege. Vendar pa posameznih ukrepov ne želi izpostavljati sproti, pač pa jih namerava do konca meseca predstaviti celovito. Kot je dejala Bratuškova, si bodo prizadevali, da bi ti ukrepi kar “najmanj slabo” vplivali na gospodarstvo, a priznala,da še vedno razmišlja o dvigu kakšnega davka.

Najprej sanacija bank

Sicer pa je med prioritetami na prvem mestu izpostavila sanacijo bančnega sistema, in sicer na način, s katerim bi pomagali zdravemu delu gospodarstva. Kot je opozorila, je bil zakon sicer sprejet, vendar pa na operativnem delu po njenih besedah še ni bil pripravljen.

Druga prioriteta je po besedah Bratuškove konsolidacija javnih financ, pri čemer pa premierka meni, da “se je ne da izpeljati v dveh letih”. Poudarila je, da so tudi države, ki so v bistveno boljšem gospodarskem položaju kot Slovenija, to izvajale več let.

Tudi pogovori o privatizaciji že tečejo. Bratuškova je napovedala, da bodo DZ prišli predstavit posamezne predvidene prodaje, saj se po njeni oceni o celotni strategiji koalicija v 14 dneh ne bo mogla poenotiti. Uspešno izpeljana prodaja bi bil po besedah Bratuškove pozitiven signal, da Slovenija ni zaprta država in da je za njen razvoj potreben tudi tuj kapital.

Premierka s protestniki

Kot še eno od prioritet je predsednica vlade izpostavila pravno državo. Med prvimi ukrepi na tem področju je navedla stečajni zakon, ki bo v četrtek sprejet na vladi, in še zakon, ki bo omogočil konverzijo terjatev v kapitalske deleže.

Bratuškova je danes odgovarjala tudi na svetniška vprašanja. Državnega svetnika Franca Kanglerja je zanimalo, kako namerava predsednica vlade glede na nasilno obliko nekaterih protestov v zadnjih mesecih v Slovenijo privabiti tuje investitorje. Bratuškova je odgovorila, da se bo v petek ponovno sešla s predstavniki protestov, saj meni, da je rešitve mogoče poiskati le za mizo oziroma s pogovorom. Kot je poudarila, država niso le politiki, pač pa vsi ljudje.

Pogovori s sindikati že potekajo

Državni svetnik sindikalist Dušan Semolič je med drugim izrazil zadovoljstvo nad napovedjo predsednice vlade o daljšem roku konsolidacije javnih financ. Sindikalist Branimir Štrukelj je medtem pozdravil njeno stališče, da tudi javni sektor prispeva k skupnemu dobremu, ob tem pa izrazil željo, da ne bi bilo razkoraka med to deklarativno izjavo in poznejšimi dejanji. Kljub vsemu pa se je vprašal, komu bo ponovno varčevanje v javnem sektorju koristilo in kdaj bo končno prišlo do sprememb.

Predsednica vlade je v zvezi s tem pojasnila le, da pogovori s sindikati javnega sektorja že potekajo, ni pa jih vsebinsko komentirala.

STA


Najbolj brano