Bratuškova: Cameron je pohvalil napredek Slovenije

Britanski premier David Cameron je potrdil, “da smo v preteklem letu v naši državi opravili ogromno dela”, je danes po pogovorih na Downing Streetu v Londonu povedala slovenska premierka Alenka Bratušek.

Britanski premier David Cameron je potrdil, “da smo v preteklem letu v naši državi opravili ogromno dela”, je danes po pogovorih na Downing Streetu v Londonu povedala slovenska premierka Alenka Bratušek Foto: STA
Britanski premier David Cameron je potrdil, “da smo v preteklem letu v naši državi opravili ogromno dela”, je danes po pogovorih na Downing Streetu v Londonu povedala slovenska premierka Alenka Bratušek Foto: STA

LONDON > V več kot polurnem pogovoru sta se Alenka Bratušek in David Cameron posvetila še prihajajočim evropskim volitvam, pa tudi ukrajinski krizi in položaju v BiH.

Kot je Bratuškova povedala po koncu dvodnevnega delovnega obiska v Londonu, je s pogovori zadovoljna. “Ponosna sem in tudi premier Cameron je to potrdil, da smo v preteklem letu v naši državi opravili ogromno dela,” je dejala. Kot je dodala, ji rezultati obiska dajejo “veliko vzpodbude za delo naprej”.

V ospredju njenega obiska, na katerem jo je spremljal tudi finančni minister Uroš Čufer, je bila predvsem predstavitev reform, ki jih je izvedla Slovenija, finančne in gospodarske politike v državi in predstavitev procesa privatizacije. Danes dopoldne sta to v londonskem Cityju predstavljala tudi skupini potencialnih vlagateljev, predvsem predstavnikom različnih finančnih institucij.

“Tudi tam smo bili deležni pohval za to, kar smo naredili. Vsi se strinjajo, da je bilo narejeno veliko delo, hkrati pa se tudi strinjajo z nami, da nas kar nekaj dela v prihodnosti še čaka. Tega se zavedamo tudi mi,” je povedala premierka.

S Cameronom sta sicer govorila tudi o bližajočih se volitvah v Evropski parlament in o prihodnosti Evropske unije, je še povedala. “Pogovarjala sva se tudi o krizi v Ukrajini in o posledicah, ki bi jih uvedba morebitnih gospodarskih sankcij prinesla,” je dejala.

“Glede Ukrajine smo prav gotovo vsi zaskrbljeni, ampak hkrati še vedno vsi prepričani, da se bo zadeva rešila po politični poti z dialogom,” je povedala. Potrdila je, da se v EU že pripravlja nov paket sankcij proti Rusiji, kar so voditelji članic sicer napovedali že na zadnjem vrhu EU. “Tedaj smo rekli, da bodo sledile, če pride do novega zaostrovanja,” je še pojasnila.

Z britanskim premierjem sta govorila tudi o položaju v Bosni in Hercegovini, kjer nestabilen politični položaj zavira kakršenkoli napredek države na poti v evroatlantske integracije. Kot je povedala Bratuškova, sta se s Cameronom strinjala, da bi EU morala na tej točki odigrati pomembnejšo vlogo.

Sicer pa so odnosi med državama odlični, kar nakazuje tudi čas, ki ga je Cameron posvetil srečanju z Bratuškovo. “To dokazuje, da so odnosi odlični, ni pa to kar samoumevno,” je izpostavila premierka.

To je bil sicer prvi obisk kakega predsednika slovenske vlade v Londonu v zadnjih treh letih. Aprila 2011 je bil v Londonu tedanji premier in sedanji slovenski predsednik Borut Pahor.

Po srečanju s Cameronom se je premierka odpravila še na sedež Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) in se sestala s predsednikom te institucije Sumo Chakrabartijem. Kot je povedala Bratuškova, je “predvsem poslušala, kako vidijo napredek v Sloveniji in kaj si želijo od Slovenije”. “Zelo sem vesela, da EBRD Slovenijo spet vidi kot področje, kjer je vredno vlagati,” je dejala.

Spomnila je, da bo EBRD v Sloveniji v kratkem odprla tudi svojo pisarno, “kar pomeni, da bo še bližje dogajanju v Sloveniji in bo lahko sodelovala pri postopkih privatizacije ali pa mogoče tudi pri tujih vlaganjih v naši državi”. EBRD pa je pripravljena sodelovati pri vseh tistih projektih “ki imajo finančno konstrukcijo in ki so videti perspektivni”, je še dodala.

Dopoldne so sicer investitorji omenili tudi problem velike politične nestabilnosti v Sloveniji. Glede na to, da se Bratuškova pripravlja na petkov kongres v svoji stranki PS, ki lahko zamaje celotno vlado pod njenim vodstvom, pa to po njenih besedah ni veliko vplivalo na današnje pogovore. “Je pa jasno, da vsaka politična nestabilnost, ki se pojavi, za državo ni pozitivna in na nek način dodatno predrami in vzbudi pozornost investitorjev,” je še opozorila.ž

STA


Najbolj brano