Branila se ga je in ga branila

Gašpar Gašpar Mišič je včeraj obtožil Luko Koper, da financira njegovo diskreditacijo v medijih. V Luki se na te obtožbe niso odzvali. Zaradi tega se je potem na lastno pobudo celo zaupal predsedniku komisije za preprečevanje korupcije Goranom Klemenčičem. Izjav nista dajala.

   Foto: STA
Foto: STA

KOPER > Gašpar Gašpar Mišič, ki ga je vlada včeraj na njegovo pobudo razrešila z mesta državnega sekretarja v kabinetu premierke, ostaja pa kandidat za predsednika uprave Luke Koper, je “medijsko gonjo” zoper sebe označil za nenormalno glede na to, da se po njegovih besedah politično kadruje v vseh drugih podjetjih.

“Ko se očitno zmešajo štrene tega političnega kadrovanja, pa se je zgodilo to, kar se je zgodilo,” je dejal. Prepričan je, da ga skušajo diskreditirati, ker ni politični kandidat: “Če bi bil, bi bila politika na moji strani.”

Bratuškova priznala kadrovanje, a drugih

“Gašparju sem svetovala, naj se odpove kandidaturi v Luki Koper,” je dejala premierka Alenka Bratušek. Po njenem je popolnoma neprimerno, da kateri koli funkcionar kandidira za mesto v gospodarski družbi. Če to želi, mora prej odstopiti, meni. Poudarila je, da je Gašperju to povedala že večkrat, tudi pred tem tednom.

O njegovi primernosti za ta položaj se premierka ni želela konkretneje opredeljevati, je pa povedala, da je kot državni sekretar v njenem kabinetu tiste naloge, ki si jih je zadal, opravil dobro, omenila je reševanje Cimosa, Peka in Svee.

“Dejstvo je, da se slabo kadrovanje ni začelo z vlado Alenke Bratušek, moja želja pa je, da se bo s to vlado končalo. Naredila bom vse, da bo res tako. Želela sem, da Sod, ki po zakonu nosi ključno odgovornost za kadrovanje, neodvisno, strokovno in suvereno pelje te postopke. Očitno pa, kot kaže ne samo zadnji dogodek, pri tem nismo bili najbolj uspešni,” je povedala. “Tisti, ki danes najbolj kritizirajo moje delo, tudi iz koalicije, so bili do zdaj pri kadrovanju najbolj uspešni,” je še navrgla.

Premierka vidi tri možne rešitve, s katerimi bi se rešili političnega kadrovanja ali zelo jasno povedali, kdo kadruje: ali popolna privatizacija, ki je sama sicer ne zagovarja, ali da se odločanje o nadzornikih vrne vladi, saj bi bila potem odgovornost res na premierki in ministrih, ali pa da se z razpisom poišče upravljavca za državno premoženje. Sama meni, da bi bila najboljša rešitev zadnja.

Kaj se bo zgodilo

Razmerja v devetčlanskem nadzornem svetu Luke kažejo na to, da lahko Mišič na napovedani ponedeljkovi seji računa na pet glasov, razen če zaradi tako močnega nasprotovanja Mišičevi kandidaturi nadzorniki odločitve ne bodo sprejeli in odločanje prestavili.

STA,

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano