Bolivija bo preučila Snowdnovo prošnjo za azil

Bolivijski predsednik Evo Morales je danes dejal, da je Bolivija pripravljena preučiti prošnjo za politični azil nekdanjega pogodbenega analitika ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwarda Snowdna. Bolivija je ena od 21 držav, ki jih je Snowden zaprosil za azil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Bolivijski predsednik Evo Morales je danes dejal, da je Bolivija pripravljena preučiti prošnjo za politični azil nekdanjega pogodbenega analitika ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwarda Snowdna
Bolivijski predsednik Evo Morales je danes dejal, da je Bolivija pripravljena preučiti prošnjo za politični azil nekdanjega pogodbenega analitika ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwarda Snowdna 

LA PAZ, MOSKVA>“Če je bila prošnja vložena, bomo seveda pripravljeni preučiti zadevo,” je Evo Morales povedal za rusko televizijo RT. Morales je sicer dejal, da je Bolivija pripravljena pomagati Edwardu Snowdnu, a pri tem ni podal podrobnosti.

“Bolivija se trudi zaščititi ožigosane, pa če gre za vohunstvo ali nadzor. V vsakem primeru smo pripravljeni pomagati,” je še dodal Morales.

Avstrija, Brazilija, Kitajska ...

Snowden je sicer zaprosil za azil še v Avstriji, Braziliji, Kitajski, Kubi, Finski, Franciji, Nemčiji, Indiji, Italiji, Irski, Nizozemski, Nikaragvi, Norveški, Poljski, Rusiji, Španiji, Švici in Venezueli. Pred tem pa je za azil zaprosil že v Ekvadorju in na Islandiji.

A Snowden je doslej že umaknil prošnjo za azil v Rusiji, potem ko je Moskva od njega v zameno za azil zahtevala, da preneha objavljati sporne informacije o ameriškemu nadzoru nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami.

Nekatere države pa so že zavrnile njegovo prošnjo. “Skrbno smo preučili prošnjo, a pri tem nismo našli razloga, da bi ji ugodili,” je za AFP povedal predstavnik indijskega zunanjega ministrstva Syed Akbaruddin.

Zavrnili so ga tudi na Poljskem

Snowden je na zavrnitev naletel tudi na Poljskem. “Prispela je prošnja, ki ni ustrezala uradnim določilom prošnje za azil. A četudi bi bila v skladu z določili, mu je ne bi odobril,” je na družbenem omrežju Twitter zapisal poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski.

Medtem pa so Avstrija, Finska, Norveška, Španija in Islandija sporočile, da se mora prosilec nahajati na ozemlju države, če želi, da je prošnja veljavna. Kitajska in Irska pa doslej nista želeli potrditi, če sta prejeli Snowdnovo prošnjo.

Snowden se trenutno še vedno nahaja v Moskvi, kamor je priletel 23. junija iz Hongkonga, kamor se je zatekel še pred objavo informacij o nadzoru nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami v ZDA in tujini s strani NSA. Že vse odtlej se nahaja na tranzitnem območju na letališču Šeremetjevo, kjer je ostal ujet brez potnega lista. Pri izogibanju roki ZDA mu sicer pomagajo predstavniki spletne strani Wikileaks.

STA


Najbolj brano