Boj proti terorizmu mogoč samo s sodelovanjem

Učinkovito zoperstavljanje terorizmu je mogoče samo s tesnim sodelovanjem različnih subjektov na nacionalni in mednarodni ravni, ugotavljajo udeleženci 6. mednarodne konference o izzivih zoperstavljanja terorizmu v Jugovzhodni Evropi, ki se je danes začela v Mariboru. Na njej sodelujejo predstavniki iz 30 držav in pomembnih mednarodnih organizacij.

Mednarodna konferenca z naslovom Izzivi zoperstavljanja terorizmu v regiji Jugovzhodne Evrope Foto: STA
Mednarodna konferenca z naslovom Izzivi zoperstavljanja terorizmu v regiji Jugovzhodne Evrope Foto: STA

MARIBOR > Namestnik ameriškega veleposlanika v Sloveniji David Burger je opomnil, da nihče na svetu ni varen pred terorizmom. Res, da je po njegovem največ groženj verjetno namenjenih ZDA, a teroristični napadi so se v preteklosti dogajali povsod po svetu, Madridu, Londonu, zato na ta pojav ni imuna nobena država, niti Slovenija.

Za to, da bi se pred tem obvarovali, je poudaril obveščevalno sodelovanje med državami, kar med ZDA in Slovenijo, pa tudi drugimi evropskimi državami poteka zgledno.

Konferenco v mariborski Kadetnici so skupaj z ministrstvom za obrambo pripravili veleposlaništvo ZDA v Sloveniji, ameriški Center za civilno-vojaška razmerja in Inštitut za korporativne varnostne študije.

Pošiljanje vojakov na Krim je pokvarilo odnose med Rusijo in ZDA ter Rusijo in EU

Ob robu konference se je dotaknil tudi aktualnega dogajanja v Ukrajini in odkrito povedal, da je rusko pošiljanje vojakov na Krim zagotovo pokvarilo tovrstne odnose med Rusijo in ZDA, pa tudi med Rusijo in EU.

“Seveda bomo z Rusijo še naprej sodelovali tam, kjer imamo skupne interese, sicer pa bo naša vlada zaradi tega dogajanja zagotovo nekoliko prevrednotila različna področja sodelovanja z Moskvo,” je še dejal Burger.

Popolne varnosti ni

Tudi slovenski strokovnjak za korporativne varnostne študije Denis Čaleta, ki predseduje konferenci, je poudaril, da je terorizem zelo kompleksna zadeva, tokrat pa so se na konferenci odločili dotakniti tudi obveščevalnega področja in pomena izmenjave obveščevalnih informacij kot enega izmed ključev do uspeha v boju proti terorističnim grožnjam.

Kot je dejal, se odgovorni tudi v Sloveniji resno zavedajo morebitnih groženj, zato nacionalno varnostni sistem zagotovo počne vse, kar je mogoče, za obvarovanje pred terorizmom.

“Res pa je, da je Slovenija vpeta v mednarodno okolje, zato popolne varnosti ni. Vedno je mogoče, da smo kakorkoli udeleženi v procesu terorizma, bodisi da gre za zlorabo ozemlja, finančnih transakcij ali česa drugega. Ker smo del mednarodne skupnosti, moramo narediti korake, da ne bi bili najšibkejši del te skupnosti,” je dejal Čaleta.

Krize dajejo terorizmu priložnost

Po njegovih besedah tudi tovrstne krize, kot je trenutna v Ukrajini, dajejo terorizmu priložnost, da zlorabi neurejene varnostne razmere. Meni, da je vsak del zemeljske oble ogrožen, še posebej v sedanjih časih, ko lahko vsak takšen dogodek pravzaprav neposredno spremljamo skozi različne medije praktično v svojih dnevnih sobah.

O morebitnih novih oblikah terorizma je dejal, da so v zadnjem obdobju vse bolj pogosta kibernetska tveganja, medtem ko je o zadnjem napadu na Kitajskem, kjer so ljudi na železniški postaji napadli s hladnim orodjem, povedal, da je tak modus operandi znan že iz Afrike, Indonezije in nekaterih drugih držav in ni praktično nič novega.

Obveščevalne službe trčijo ob človekove pravice

Da pretirana vnema obveščevalnih služb dostikrat trči ob človekove pravice, je v Mariboru zbranim na dušo položila informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. Ljudi, ki so pogosto na drugi strani njenega brega, je po njenem namreč vredno vselej znova prepričevati v to, da je treba zaščititi tudi zasebnost ljudi.

“Stoodstotni nadzor nikoli ne bo rešil vseh težav, naredil pa bo veliko škode. Načelo sorazmernosti je edino načelo v demokraciji, ki zamejuje pohlep predvsem varnostno obveščevalnih agencij, da zbirajo množico podatkov na zalogo. Ne smemo namreč posegati v pravice tistih, ki niso nikoli v življenju ničesar zagrešili,” je dejala Pirc Musarjeva. Na koncu namreč potrebujemo samo enega norca, ki bi bil sposoben začeti podatke zlorabljati, je dodala in spomnila na prav takšno početje Hitlerja in Stalina.

STA


Najbolj brano