Bogovič: Banka Slovenije ni dobro opravljala svojega dela

Napovedana nadzorovana likvidacija Factor banke in Probanke je pozitiven signal, da je Banka Slovenije začela ukrepati, a ta zgodba zaradi spornega ozadja pri poslovanju bank še ne sme biti zaključena, je ocenil predsednik SLS Franc Bogovič. Po njegovem mnenju do tega sicer ne bi prišlo, če bi Banka Slovenije v preteklosti opravljala svoje delo.

Napovedana nadzorovana likvidacija Factor banke in Probanke je pozitiven signal, da je Banka Slovenije začela ukrepati, a ta zgodba zaradi spornega ozadja pri poslovanju bank še ne sme biti zaključena, je ocenil predsednik SLS Franc Bogovič Foto: STA
Napovedana nadzorovana likvidacija Factor banke in Probanke je pozitiven signal, da je Banka Slovenije začela ukrepati, a ta zgodba zaradi spornega ozadja pri poslovanju bank še ne sme biti zaključena, je ocenil predsednik SLS Franc Bogovič Foto: STA

LJUBLJANA > Če bi Banka Slovenije v preteklosti opravljala svoje delo, do likvidacij bank na račun davkoplačevalcev ne bi prišlo, za nevestno delo pa mora nekdanje vodstvo Banke Slovenije tudi prevzeti odgovornost, je zapisal Franc Bogovič.

“Vse aktivnosti Banke Slovenije so se končale na ravni priporočil in opozoril”

Poudaril je, da je bila vloga Banke Slovenije kot pasivne opazovalke stanja v zadnjih letih popolnoma neprimerna in je vodila v katastrofo. “Osrednji bančni regulator namreč skozi krizo ni zmogel niti enega konkretnejšega ukrepa na tem področju, vse aktivnosti pa so se končale na ravni priporočil in opozoril,” je ocenil.

Opozoril je, da je nujnost sedanje likvidacije dveh manjših, celo zasebnih bank, rezultat ravno “tega blefiranja in zatiskanja oči pred realnostjo” ter posledica nevestnega dela v preteklosti, navkljub večkratnim opozorilom strokovne javnosti na resne težave manjših bank.

Najtežji del Banko Slovenije šele čaka

Bogovič upa, da se v Banki Slovenije vsaj sedaj zavedajo, da njihovega dela z napovedjo nadzorovane likvidacije še ni konec in da jih najtežji del še čaka, če želijo v kar največji meri zaščititi denar davkoplačevalcev in transparentno pripeljati postopek do konca.

Pričakuje tudi, da bosta izredni upravi, postavljeni s strani Banke Slovenija, sprožili vse postopke za temeljite revizije in preiskave osebnih ter poslovnih povezav med lastniki, nadzorniki, nekdanjimi upravami bank in prejemniki neodplačanih spornih kreditov. Prav tako pričakuje, da bo finančno ministrstvo z načrtom in poznejšim potekom nadzorovane likvidacije dveh bank nemudoma seznanilo DZ, v okviru katerega se mora opraviti razprava.

Probanko in Factor banko od danes, potem ko se je Banka Slovenije v petek odločila za uvedbo postopka nadzorovanega prenehanja poslovanja, vodita izredni upravi. Banki bosta do konca procesa nemoteno poslovali, depoziti v bankah pa so varni in bodo v celoti izplačani ob dospelosti, zagotavlja centralna banka.

Nadzorovano prenehanje poslovanja v praksi pomeni, da je država Banki Slovenije izdala poroštvo v višini 490 milijonov evrov za Probanko in 540 milijonov evrov za Factor banko.

STA


Najbolj brano