Bogatejšim niso znižali davka

Ob obstrukciji opozicijske PS so poslanci včeraj sprejeli novelo zakona, ki predvideva odlog izplačila regresa v javnem sektorju za mesec dni, in noveli dveh dohodninskih zakonov. Pozitivna Slovenija (PS) je odločanje obstruirala.

Poslanci Pozitivne Slovenije so včeraj so včeraj ob glasovanju zapustili poslanske klopi Foto: STA
Poslanci Pozitivne Slovenije so včeraj so včeraj ob glasovanju zapustili poslanske klopi Foto: STA

LJUBLJANA> Novela zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012 izplačilo regresa delavcem v javnem sektorju pomika iz maja v junij. Regres v podjetjih, ki so v več kot četrtinski lasti države, pa do nadaljnjega ne bo smel preseči minimalne plače (763 evrov bruto ali 584 evrov neto) vse dokler gospodarska rast v tekočem letu ne bo presegla 2,5 odstotka.

Tudi pogajalski manever?

Finančni minister Janez Šušteršič pravi, da bodo z zamikom regresa med drugim pridobili nekaj časa za pogajanja s sindikati. Poslanci koalicije so posebej opozarjali na izplačevanje (pre)visokih regresov v podjetjih v državni lasti.

Poslanske skupine SDS, Lista Virant, Desus in NSi so včeraj v parlamentarno proceduro vložile predlog spremembe ustave za ukinitev državnega sveta (DS). Predsednik DZ in prvi mož Liste Virant Gregor Virant je med razlogi za ukinitev naštel njegovo nepotrebnost ter nujo po poenostavitvi, preglednosti in racionalizaciji. Za ukinitev DS bo potrebnih 60 glasov poslancev, Virant pa pričakuje “dobro, pametno presojo” tudi v drugih poslanskih skupinah, predvsem v Pozitivni Sloveniji.

Zakonu pa so nasprotovali v SD, kjer opozarjajo, da ni usklajen s socialnimi partnerji. Poslanci PS so sejo obstruirali, saj se ne strinjajo z obravnavo zakonodaje po nujnem postopku. Na koncu je bila novela sprejeta s 46 glasovi poslancev, šest pa jih je bilo proti.

Davčni razredi po starem

Novela zakona o dohodnini naj bi razbremenila gospodarstvo in prispevala k zagonu gospodarske rasti, je svoj predlog utemeljila vlada. Ta je sprva predvideval spremembo zdaj zelo progresivne dohodninske lestvice. Davčna osnova za odmero dohodnine po najvišji, 41-odstotni davčni stopnji, naj bi se povišala. A je matični odbor za finance in monetarno politiko v ponedeljek ta predlog črtal iz zakona. Novela prinaša novost v tem, da se samostojnim podjetnikom olajšava za vlaganje v raziskave in razvoj povišuje na 100 odstotkov, olajšava za investicije pa s sedanjih 30 na 40 odstotkov. Dopolnila SD, ki je predlagala dodatni dohodninski razred na letni ravni 60.000 evrov bruto (tako naj bi bolj obdavčili bogatejše) poslanci niso sprejeli.

Tudi sprejeta novela zakona o davku od dohodkov pravnih oseb tako kot samostojnim podjetnikom prinaša olajšavo (za vlaganja v raziskave in razvoj na 100 odstokov, za investicije pa na 40 odstotkov). Hkrati odpravlja omejitev zneska priznane olajšave. Tretji ukrep je postopno zniževanje stopnje davka od dohodka pravnih oseb, in sicer letos z 20 na 18 odstotkov in potem vsako nadaljnje leto za eno odstotno točko navzdol do 15 odstotkov letu 2015.

Koalicijske stranke obstrukcijo PS obsojajo. V PS pa pravijo, da ne pristajajo “na logiko, da nekaj, kar je nujno, postaja praksa v DZ,” je dejal vodja poslancev PS Jani Möderndorfer. Strinjajo se sicer, da gre za ukrepe, ki jih je treba sprejeti, a opozarjajo, da bi morali o njih razpravljati skupaj z ukrepi v rebalansu proračuna. Najbolj oster je bil poslanec NSi Jožef Horvat, ki je ravnanje PS je označil za izjemno neodgovorno, celo anarhistično dejanje.

NR


Najbolj brano