Bodo odpoklicu župana sledile volitve?

“Z možnostjo odpoklica župana bi volilcem omogočili, da v situacijah, ko jim prekipi, poprimejo za pero namesto za granitno kocko, kot smo imeli priložnost videti,” meni notranji minister Gregor Virant. Združenjem občin je že predstavil predlog novele zakona o lokalni samoupravi, ki predvideva možnost odpoklica župana. Novelo načrtujejo sprejeti še pred jesenskimi lokalnimi volitvami.

Gregor Virant Foto: STA
Gregor Virant Foto: STA

LJUBLJANA > Na predlog predstavnikov združenja bo Gregor Virant dodatno razmislil tudi o ideji, da bi z odpoklicem župana razpustili občinski svet, saj bi bil sicer lahko novi župan v občinskem svetu blokiran, kot se to dogaja v Mariboru. Po Virantovem mnenju je takšna rešitev utemeljena in bi jo veljalo zapisati v zakon. Tako bi v primeru odpoklica župana poleg ponovnih županskih v občini izvedli tudi vnovične volitve v občinski svet.

Pobuda volilcem

Pobudo za začetek postopka odpoklica župana bi lahko sprožila najmanj dva odstotka volilcev v občini, ki so glasovali v prvem krogu zadnjih volitev, nato pa bi začeli zbirati podpise za razpis glasovanja. Prag potrebnega števila podpisov je odvisen od velikosti občine in se giblje med 10 in 30 odstotki. Glasovanje o odpoklicu bi bilo po ministrovih besedah veljavno, če bi se ga udeležilo dovolj volilcev, in sicer vsaj 90 odstotkov v primerjavi s številom volilcev iz prvega kroga zadnjih volitev. Župan pa bi bil razrešen, če bi tako glasovala večina. Odpoklic župana ne bi bil mogoč manj kot šest mesecev po izvedenih volitvah in manj kot šest mesecev pred novimi rednimi volitvami.

Omejitve županom

Virant predlaga še, da bi župani v občinah z do 5000 prebivalci po novem županovali samo nepoklicno, prav tako bi omejil število podžupanov in zmanjšal število občinskih svetnikov. To pa mora še koalicijsko uskladiti, zato ni želel povedati več. Predlog pa bo v dveh tednih poslal v vladno proceduro.

Predlog odpoklica župana, ki smo ga v PN že predstavili prejšnji teden, je povzročil kar nekaj pomislekov, predvsem bojazen, da tega v občinah ne bi izrabljali in bi se občine ukvarjale samo še z menjavami županov in volitvami.

KG


Najbolj brano