Bo prepoved “honorarcev” zatresla javno televizijo?

Vodstvo Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka naslovilo dopis, v katerem ga opozarjajo, da bo zaradi prepovedi novega sklepanja avtorskih in svetovalnih pogodb v javnem sektorju delovanje RTVS zaradi narave njihovega dela zelo okrnjeno.

 Na RTVS se bojijo, da bo njihov program okrnjen Foto: STA
Na RTVS se bojijo, da bo njihov program okrnjen Foto: STA

LJUBLJANA> Stroški dela honorarnih sodelavcev na RTVS namreč znašajo 28 odstotkov vseh stroškov dela, na Televiziji Slovenija pa ta delež predstavlja 40 odstotkov, so pojasnili na RTVS.

Ob tem navajajo, da vzrok za tako visok delež honorarnih sodelavcev na televiziji tiči v specifiki medija, ki zahteva občasno sodelovanje velikega števila različnih zunanjih sodelavcev, kot so plesalci, scenografi, kostumografi, pevci in igralci, ki nastopajo v različnih oddajah, pa tudi voditelji.

Okrnjen informativni program?

A prepoved sklepanja teh pogodb ne bo vplivala samo na razvedrilni program, pač pa tudi na informativni. Na Radiu Slovenija, kjer stroški dela honorarnih sodelavcev predstavljajo petino vseh stroškov dela, imajo namreč tudi nekatere sodelavce v informativnem programu, ki imajo sklenjene pogodbe za manj kot leto, na primer za šest mesecev ali tri mesece. Tako se nekaterim sodelavcem izteče pogodba že konec marca.

Na RTVS tudi pojasnjujejo, da je generalni direktor Marko Filli obvestil odgovorne za sklepanje avtorskih in svetovalnih pogodb, da je to do nadaljnjega prepovedano. Vlada je namreč prejšnji teden sprejela sklep, s katerim v javnem sektorju prepoveduje na novo sklepati vse avtorske in svetovalne pogodbe.

Vodstvo RTVS v dopisu pristojnemu ministru pojasnjuje, kaj uveljavitev takšne prepovedi pomeni za delovanje RTVS in uresničitev programsko-produkcijskega načrta zavoda. Tako navajajo, da bo delovanje RTVS zaradi narave dela zelo okrnjeno.

Minister se še ni odzval

Iz poročila o poslovanju RTVS v prejšnjem letu je razvidno, da so prihodki RTVS v letu znašali 130,7 milijona evrov, od tega so iz državnega proračuna prejeli 1,5 milijona evrov. Večino prihodkov RTVS namreč dobi iz rtv-prispevka, lani so tako iz tega naslova prejeli 81,4 milijona evrov, iz oglaševanja 15,3 milijona evrov, iz prodaje delnic in obveznic 18,9 milijona evrov.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport so pojasnili, da bodo na dopis odgovorili potem, ko se Turk vrne s službene poti. Minister se namreč v New Yorku udeležuje mednarodnega srečanja o učiteljskem poklicu, srečanje pa bo trajalo do petka.

STA


Najbolj brano