Bo Slovenija zahtevala izločitev hrvaškega arbitra?

Odbor državnega zbora za zunanjo politiko danes na zaprti seji obravnava priprave na zagovor Slovenije pred arbitražnim sodiščem, ki bo razsodilo o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Danes naj bi odbor DZ za zunanjo politiko govoril tudi o tem,  ali naj Slovenija zahteva izločitev hrvaškega arbitra   Foto: STA
Danes naj bi odbor DZ za zunanjo politiko govoril tudi o tem, ali naj Slovenija zahteva izločitev hrvaškega arbitra  Foto: STA

LJUBLJANA> Predvidoma bodo govorili tudi o pobudi, naj Slovenija zahteva izločitev hrvaškega arbitra. Seje se udeležuje tudi novi zunanji minister Karl Erjavec. Pred začetkom seje minister in člani odbora niso dajali izjav, bo pa po njenem koncu podal izjavo predsednik odbora Jožef Horvat (NSi).

Pet članov arbitražnega sodišča

Arbitražno sodišče sestavlja pet članov. Slovenija je za svojega arbitra izbrala Jerneja Sekolca, sicer podpredsednika londonskega sodišča za mednarodno arbitražo in člana stalnega arbitražnega sodišča v Haagu, Hrvaška Budislava Vukasa, državi pa sta se poleg tega dogovorili o predsedniku in dveh članih arbitražnega sodišča s seznama Evropske komisije. Predsednik sodišča bo Francoz Gilbert Guillaume, člana pa Nemec Bruno Simma in Britanec Vaughan Lowe.

Profesor mednarodnega prava Marko Pavliha je nedavno pozval, naj Slovenija zahteva izločitev Vukasa zaradi njegove pristranskosti in javno izraženih stališč do določitve hrvaško-slovenske morske meje. Hrvaška je Bruselj in Ljubljano o izbiri svojega arbitra obvestila 31. januarja, v skladu z arbitražnim sporazumom pa lahko državi v 30 dneh po uradni seznanitvi z nacionalnim arbitrom izpodbijata imenovanje.

Razsodba bo znana v treh letih

Erjavec je pred časom dejal, da bodo o tej možnosti govorili tudi na seji odbora za zunanjo politiko. Po njegovem mnenju je sicer Hrvaška imela pravico imenovati svojega člana arbitražnega sodišča, tako kot Slovenija. Dejal je tudi, da ni preveč navdušen nad tem, da bi karkoli spreminjali. Ocenil je, da je pred Slovenijo zdaj predvsem naloga, da zbere čim boljše argumente za uspeh na arbitraži.

Premier Janez Janša sicer z arbitražnim sporazumom ni preveč zadovoljen in meni, da bi lahko prišli do boljše rešitve, vendar pa je napovedal, da ga bo nova vlada spoštovala.

Z arbitražnim sporazumom sta se državi dogovorili, da bo mejo med državama na kopnem in na morju ter stik Slovenije z odprtim morjem določilo arbitražno sodišče. Postopki so začeli teči 9. decembra lani, državi pa morata v enem letu pripraviti memorandum s podrobnejšo utemeljitvijo in dokazi svojih stališč. Razsodbo je nato mogoče okvirno pričakovati v dveh do treh letih.

STA


Najbolj brano