Bersani Napolitanu ne bo imel o čem poročati

Mandatar za sestavo italijanske vlade, prvak leve Demokratske stranke Pier Luigi Bersani je danes zaključil pogovore z ostalimi strankami o oblikovanju vladne koalicije. Zvečer se bo sestal s predsednikom države Giorgiom Napolitanom in mu poročal o napredku. A kot vse kaže, ne bo imel o čem poročati.

Zvečer se bo Pier Luigi Bersani sestal s predsednikom države Giorgiom Napolitanom in mu poročal o napredku. A kot vse kaže, ne bo imel o čem poročati. Foto: Ansa
Zvečer se bo Pier Luigi Bersani sestal s predsednikom države Giorgiom Napolitanom in mu poročal o napredku. A kot vse kaže, ne bo imel o čem poročati. Foto: Ansa

RIM> Bersaniju namreč tudi danes ni uspelo prepričati protestnega gibanja Pet zvezd komedijanta Beppeja Grilla, da bi se mu pridružilo pri sestavi vlade. V gibanju so ponovili stališče, da ne bodo podprli nobene vlade s tradicionalnimi strankami.

Grillo: Parlament lahko deluje tudi brez vlade

“Parlament lahko deluje tudi brez vlade in še vedno sprejema odločitve za reforme v državi. Parlament ne potrebuje vlade, da sprejme volilni zakon in nujne ukrepe za mala in srednje velika podjetja. Zakone lahko takoj sprejemamo,” je na svojem blogu zapisal Grillo.

Tako je že gotovo, da Bersani in njegova morebitna vlada ne bi dobila podpore v senatu, ker nima zagotovljene večine. Ima jo sicer v poslanski zbornici, vendar to ni dovolj.

Bersani bo to dejstvo moral danes sporočiti Napolitanu, ki naj bi ga sprejel ob 18. uri. Napolitano mu bo nato lahko podaljšal čas za oblikovanje vlade, lahko pa bo to nalogo poveril tudi komu drugemu, po možnosti tehničnemu mandatarju.

Ugibanja o tehničnem mandatarju

Italijanski mediji že ugibajo, kdo bi lahko bila ta ugledna in nestrankarska osebnost. Najpogosteje se omenja uglednega pravnika Stefana Rodoto in sedanjega generalnega direktorja italijanske centralne banke Fabrizzia Saccomannija. Možnosti za sestavo vlade bi lahko imel tudi predsednik senata Piero Grasso.

Napolitano si prizadeva, da bi politični pat položaj razrešili najkasneje do 15. maja, ko mu poteče mandat. Upanje naj bi gojil še v možnosti, da če bi se parlament lahko zedinil v tem, kdo naj bi ga nasledil na položaju predsednika republike, bi potem morda lahko našli tudi koga, ki bi postal predsednik vlade.

Berlusconi bi sodeloval z Bersanijem, a ta ga noče

Desnosredinska koalicija nekdanjega premierja Silvia Berlusconija je znova izrazila pripravljenost za oblikovanje vlade z Bersanijem, vendar pa jih on še vedno zavrača. V Berlusconijevem taboru pa opozarjajo, da če ne bo prišlo do velike koalicije, potem bo šla Italija zagotovo na nove volitve.

A te možnosti si nihče resno ne želi. V gospodarstvu tudi vse glasneje opozarjajo politiko, naj stopi skupaj. “Država nujno potrebuje vlado, ki se bo z absolutno prednostjo soočila z realnimi problemi gospodarstva. Ne moremo čakati na nove volitve. Takoj morajo ukrepati,” je opozoril vodja italijanskega združenja industrialcev Confindustria, Giorgio Squinzi.

STA


Najbolj brano