Berlusconi sojenje označil za zaroto italijanske politične levice

V italijanskem Neaplju se je začelo novo sojenje proti nekdanjemu italijanskemu premierju Silviu Berlusconiju. Na zatožni klopi se je znašel, ker naj bi leta 2006 podkupil takratnega senatorja in vidnega politika leve sredine Sergia De Gregoria. Berlusconi je sojenje označil za zaroto italijanske politične levice in se sojenja ni udeležil.

Silvio Berlusconi se danes ni prikazal na sodišču Foto: STA
Silvio Berlusconi se danes ni prikazal na sodišču Foto: STA

NEAPELJ > Državno tožilstvo Silviu Berlusconiju v primeru De Gregorio očita, da je tedanjemu senatorju plačal tri milijone evrov, od tega dva milijona v gotovini, da je prestopil iz leve sredine v takrat opozicijski desnosredinski tabor. Sergio De Gregorio je priznal, da je za svoje gibanje Italijani v svetu prejel omenjeno vsoto, in je bil lani obsojen na 20-mesečno zaporno kazen.

Obstaja velika verjetnost, da pravnomočne obsodbe v tem primeru Berlusconi ne bo dočakal. Konec prihodnjega leta namreč primer zastara.

Na italijanskih parlamentarnih volitvah je leta 2006 za las slavila leva sredina pod vodstvom nekdanjega premierja Romana Prodija. Že nekaj mesecev po volitvah se je De Gregorio priključil Berlusconijevim vrstam, kar je prispevalo k temu, da je leva vlada leta 2008 padla. Sledile so predčasne volitve, na katerih je prepričljivo zmagal Berlusconi.

Na zatožni kopi se je poleg Berlusconija znašel še novinar Valter Lavitola, ki naj bi v podkupovanju sodeloval kot posrednik.

V prvih dneh sojenja bo sodišče med drugim razsojalo o zahtevi predsednika italijanskega senata Pietra Grassa, da se senat v primer vključi kot tožnika. Prav tako naj bi imenovali novega sodnika, saj se bo sedanja sodnica zaradi konflikta interesov umaknila. Poročena je namreč s tožilcem, ki je sodeloval v primeru proti Berlusconiju, ko so mogotcu sodili zaradi spolnih odnosov z mladoletno prostitutko.

Sojenje se je za danes že končalo.

Med pričami, ki naj bi jih sodišče v prihodnjih tednih in mesecih zaslišalo, je sicer tudi nekdanji italijanski premier in predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Še dva nekdanja senatorja pa naj bi pričala, da je Berlusconi skušal podkupiti tudi njiju.

Obramba naj bi medtem temeljila na argumentu, da je podkupovanje senatorja v tem primeru praktično nemogoče. Vsak poslanec namreč glasuje svobodno in neodvisno od stališča svoje stranke.

Berlusconi je bil avgusta lani pravnomočno obsojen zaradi davčne utaje v primeru Mediaset. Zaradi obsodbe je izgubil sedež v senatu. Kljub temu in številnim drugim sodnim procesom, ki tečejo proti njemu, pa Berlusconi ni opustil političnih ambicij.

Pred kratkim je tako obudil stranko Naprej Italija, s katero je pred 20 leti vstopil v politiko. Stranka je glede na javnomnenjske raziskave po priljubljenosti pri italijanskih volivcih druga. Pred njo je le Demokratska stranka aktualnega italijanskega premiera Enrica Lette.

STA


Najbolj brano