Berlusconi bi kandidiral v Estoniji

Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi, o katerega prihodnji politični usodi bo komisija italijanskega parlamenta odločala danes zvečer, se tudi v primeru izključitve iz senata ne namerava odpovedati političnemu boju. "S politiko se lahko ukvarjaš tudi brez poslanskega sedeža," je poudaril v video nagovoru.

 Foto: Nn
Foto: Nn

RIM > V 15-minutnem posnetku je italijanski medijski mogotec kot napovedano sporočil, da se bo njegova stranka Ljudstvo svobode znova preimenovala v Naprej, Italija. To je ime, s katerim je Berlusconi leta 1994 vstopil v italijansko politiko, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Berlusconi medtem ni omenjal morebitnega umika podpore vladi premiera Enrica Lette, ki bi brez koalicijske partnerice Ljudstvo svobode najverjetneje padla. Je pa napadel politične rivale z italijanske levice in sodno vejo obtožil, da je do njega pristranska. "Nisem zagrešil nobenega zločina, ničesar nisem kriv. Sem nedolžen, popolnoma nedolžen," je zagotovil.

Tako naj bi bila politična tudi razsodba, po kateri je bil Berlusconi avgusta pravnomočno obsojen na štiriletno zaporno kazen zaradi davčne utaje. Obsodbo je nekdanji italijanski premier označil za absurdno in je poudaril, da takšna obsodba ne more biti dokončna. "V Italiji in v Evropi si bom prizadeval za njeno revizijo," je poudaril.

Sicer pa Berlusconi ne bo dopustil, da mu morebitna izključitev iz parlamenta prepreči politično udejstvovanje. "Tudi če bom izključen iz parlamenta, bom še vedno stal Italijanom ob strani," je sporočil nekdanji italijanski premier. Dodal je, da mu podpore volivcev ni nikoli manjkalo, ter izrazil prepričanje, da bo tako tudi v prihodnje.

Sicer pa je 76-letnik volivce pozval, naj se aktivno vključijo v politiko in z Naprej, Italija postanejo "misijonarji svobode". Naprej, Italija mora po njegovem v parlamentu osvojiti večino, s katero bi lahko uveljavila pomembne reforme, sicer Italiji grozi "katastrofa" - izguba demokracije, blaginje in svobode.

Berlusconijev vnaprej posneti video nagovor naj bi po prvem načrtu predvajali v torek, a so nato objavo preložili za en dan. Po poročanju tujih medijev naj bi odločitvi botroval uspešen dvig ponesrečene križarke Costa Concordia, ki bi lahko Berlusconiju odvzel preveč medijskega prostora.

Tako je bil nagovor predvajan le nekaj ur pred glasovanjem komisije senata, pristojne za vprašanja imunitete, o izključitvi Berlusconija iz senata. Napovedi kažejo, da se bo v 23-članski komisiji oblikovala zadostna večina za izključitev, bo pa vsekakor o tem moral glasovati še celoten senat.

Parlamentarna komisija sicer ugotavlja, ali v primeru Berlusconija velja lani sprejeti protikorupcijski zakon. Ta določa, da v Italiji osebe, pravnomočno obsojene na več kot dve leti zapora, ne smejo biti člani parlamenta in ne smejo kandidirati na parlamentarnih volitvah.

Medtem pa spletni bilten Euractiv povzema poročanje italijanskega časnika Il Messaggero, da naj bi Berlusconi razmišljal o kandidaturi za poslanca v Evropskem parlamentu v Estoniji. "Nora ideja" kandidirati v državi, kjer italijanski protikorupcijski zakon ne bi veljal, naj bi med Berlusconijevimi zavezniki pridobivala vse več podpore.

Estonijo naj bi Berlusconi izbral, ker ima tam močno podporo njegov bližnji prijatelj, poslovnež Ernesto Preatoni.

STA


Najbolj brano