Beppe Grillo in njegovih dvajset točk

Beppe Grillo, vodja gibanja Pet zvezd, je edini pravi zmagovalec parlamentarnih volitev v Italiji. 64-letni komik, ki je leta 2009 gibanje, uperjeno proti politični kasti in varčevalni politiki Evropske unije, ustanovil s pomočjo spleta, je nepričakovano postal vodja najmočnejše stranke v državi.

Beppe Grillo, vodja gibanja Pet zvezd, je edini pravi zmagovalec parlamentarnih volitev v Italiji Foto: Wikipedia
Beppe Grillo, vodja gibanja Pet zvezd, je edini pravi zmagovalec parlamentarnih volitev v Italiji Foto: Wikipedia

RIM> Gibanje, ki korenini v splošni razočaranosti dela Italijanov nad starimi političnimi obrazi, je na volitvah v poslansko zbornico osvojilo 25,5 odstotka, v senat pa 23,8 odstotka glasov.

To je uspeh, ki ga gibanju, ki se je v kampanji zavzemalo za finančno težko uresničljive predloge, ni napovedovala nobena javnomnenjska raziskava.

Kaj volivcem pravzaprav ponuja Beppe Grillo? V političnem programu, ki ga je objavil na svojem spletnem blogu, Italijanom ponuja 20 ključnih točk za izhod države iz krize.

20-urni delovni teden

Tako jim obljublja državljanski dohodek, 20-urni delovni teden, zastonj interenet za vse, protikorupcijski zakon, poenostavitev delovanja države, ukinitev državnega financiranja strank, zakonodajni referendum brez kvoruma, omejitev mandata poslancev in senatorjev na dvakratno izvolitev in tako dalje.

Hkrati Italijanom ponuja ukinitev davka na prvo stanovanjsko nepremičnino, kar je predlagal tudi Silvio Berlusconi, ukinitev pokrajin ter ukinitev izterjevalca neplačanih davkov Equitalia, ki je uspela z intenzivnejšim delom v zadnjih nekaj letih priviti marsikaterega “revnega” bogataša.

Med nekoliko manj “reklamiranimi” predlogi njegovega gibanja so tudi takšni, ki so usmerjeni proti priseljencem. Nasprotuje na primer podeljevanju italijanskega državljanstva otrokom, ki se tujcem rodijo v Italiji, za kar si že vrsto let prizadevajo na levem političnem polu.

Ekologija in drobno gospodarstvo

Poleg tega je velik zagovornik izstopa Italije iz območja evra, s čimer bi državo po njegovem mnenju rešili pritiska tujih posojilodajalcev. Precejšen poudarek pa daje tudi ekologiji in drobnemu gospodarstvu, ki bi ga sam finančno močno spodbujal.

Finančne rezerve Grillo vidi v obrambnem proračunu in ukinitvi nepotrebnega financiranja politične kaste.

Grillove ideje tako segajo od levega do desnega pola, politični nasprotniki in osrednji mediji pa so ga razglasili za nevarnega populista. A po izjemnem uspehu na parlamentarnih volitvah bodo uveljavljene stranke očitno morale računati tudi nanj.

Grillo je volilno kampanjo vodil na trgih italijanskih mest, kjer se je vedno zbralo na desettisoče ljudi. Novinarjev se je izogibal, saj jih ne mara, ravno toliko kot ne mara politikov, zato je volilce, predvsem mlade, nagovarjal s pomočjo spletnih družbenih omrežij.

Njegov blog je eden najbolj branih v Italiji, na spletnem družbenem omrežju Facebook ima več kot milijon sledilcev, na Twitterju pa le kakšnih 100.000 manj.

Ne levo ne desno

Zbrane je na svojo stran vabil s kričanjem oprijemljivih sloganov in udrihanjem čez celo politično kasto, od levice do desnice, čez varčevalne politike Evropske unije. Nagovarjal je predvsem nacionalna čustva Italijanov, sitih recesije in zviševanja davkov.

Po podatkih javnomnenjskih raziskovalcev je gibanje Pet zvezd največ podpore na parlamentarnih volitvah odžrlo levici. Več kot četrtina udeležencev zadnjih volilnih shodov gibanja je na volitvah leta 2008 volila Demokratsko stranko in slabih 15 odstotkov Italijo vrednot.

Eden od desetih anketiranih udeležencev Grillovih shodov je dejal, da je na zadnjih parlamentarnih volitvah glasoval za Ljudstvo svobode Silvia Berlusconija.

Skoraj polovica njegovih volivcev se, kot ugotavljajo raziskovalci javnega mnenja, ne uvršča ne na levo ne na desno niti v sredino.

Prek 27 odstotkov jih je tudi dejalo, da na prejšnje volitve sploh niso šli. Grillo je torej uspel mobilizirati precejšen del apatičnih volivcev.

Za neposredno demokracijo

To je tudi eden od Grillovih sloganov. Od Italijanov pričakuje, da ne bodo le volilci, ampak bodo aktivno sodelovali pri politiki države. Zavzema se namreč za neposredno demokracijo.

Grillo, rojen v Genovi, je kariero začel kot komik. V 70. letih prejšnjega stoletja je delal na državni televiziji Rai, kjer si je tudi prislužil milijone. Z Rai so ga nazadnje napodili, ker je zbijal šale na račun takratnega premierja Bettina Craxija.

V politiko je Grillo vstopil leta 2007, ko je začel preko spleta organizirati gibanje proti skorumpirani politični kasti.

Leta 2009 je uradno zaživelo gibanje Pet zvezd, ki je na lanskih lokalnih volitvah doživelo prve velike uspehe. Gibanje je dobilo svojega prvega župana, v mnogih mestih so prejeli prek deset odstotkov podpore.

Takrat je Grillo tudi napovedal pohod na parlament in smrt starih političnih strank. Napoved, ki se je z veliko zmago na volitvah začela uresničevati.

STA


Najbolj brano