Beneška komisija je v opoziciji

Beneška komisija je potrdila mandata Cirilu Ribičiču kot članu in Dragici Wedam Lukić kot nadomestni članici komisije za obdobje štirih let. Naša vlada pa vztraja, kot da njunega imenovanja ni bilo.

Ciril Ribičič
Ciril Ribičič  

BENETKE> Beneška komisija je vprašanje članstva Cirila Ribičiča in Dragice Wedam Lukić obravnavala, potem ko jo je nova slovenska vlada obvestila, da je konec februarja razveljavila sklep prejšnje vlade o njunem imenovanju. Vlada Boruta Pahorja je sklep sprejela v času, ko ni imela polnih pooblastil in je bila pristojna opravljati zgolj tekoče posle, je vlada Janeza Janše utemeljila svojo odločitev.

Komisija meni drugače

Ribičič je takrat v imenu obeh članov poudaril, da po pravilih Beneške komisije o razrešitvi njenih članov brez njihovega soglasja odloča komisija, zato bosta počakala na njeno odločitev. Premier Janez Janša pa je na to odgovoril, da Ribičič in Wedam Lukićeva nista bila razrešena. “Vlada je samo ugotovila, da je bil sklep, s katerim je prejšnja vlada, ki ni imela polnih pooblastil, izvedla to imenovanje, pač nelegitimen,” je dejal Janša.

Beneška komisija pa meni drugače. Slovenski vladi je včeraj uradno sporočila, da je Ribičiču in Wedam Lukićevi potrdila štiriletni mandat.

A iz slovenske vlade so včeraj vztrajali pri svojem. “Slovenija v tem trenutku nima v skladu s svojo nacionalno zakonodajo pravno formalno imenovanih članov v Beneški komisiji niti ni dolžna kriti stroškov njunega delovanja,” je vlada zapisala na svojih spletnih straneh. Če bosta Ribičič ali Wedamova sprožila ustrezen pravni postopek pred slovenskimi sodnimi organi, bo vlada odločitve takšne presoje spoštovala, so dodali.

A oba sta v odzivu na to stališče dejala, da zagotovo ne bosta sprožila postopka pred sodnimi organi, ampak bi morala biti vlada tista, ki bi morala sprožiti sodni postopek za ugotovitev ničnosti sklepa o njunem imenovanju. “Nenazadnje midva od vlade tudi nisva dobila nobenega obvestila. V rokah nimava ničesar, kar bi lahko sploh 'tožila',” je dejala Wedam Lukićeva.

Blamaža države

“Vlada se je s tem primerom, namesto da bi zaščitila dober ugled Slovenije v Evropi in v svetu, osmešila,” pa je komentiral vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer in celoten zaplet označil za blamažo države. V NSi odločitev komisije spoštujejo. “Ne glede na njeno odločitev pa menimo, da je prejšnja vlada prekoračila svoje pristojnosti in je omenjeno imenovanje močno vprašljivo,” je poudarila predsednica stranke Ljudmila Novak. STA


Najbolj brano