Banke zaskrbljene zaradi davka na finančne transakcije

Zveza evropskih bank (EBF) je po četrtkovi predstavitvi zakonodajnega predloga s strani Evropske komisije izrazila zaskrbljenost nad omejeno uvedbo davka na finančne transakcije v EU. V EBF ocenjujejo, da v Bruslju niso upoštevali stroškov uvedbe davka za gospodarstvo, bojijo pa se tudi, da bo evropski finančni sistem zaradi davka manj konkurenčen.

Zveza evropskih bank  je po predstavitvi zakonodajnega predloga s strani Evropske komisije izrazila zaskrbljenost nad uvedbo davka na finančne transakcije v EU Foto: Susana Vera
Zveza evropskih bank je po predstavitvi zakonodajnega predloga s strani Evropske komisije izrazila zaskrbljenost nad uvedbo davka na finančne transakcije v EU Foto: Susana Vera

BRUSELJ> Evropska komisija je v četrtek razgrnila predlog za uvedbo davka na finančne transakcije v enajstih članicah EU, tudi v Sloveniji. To bo prvi regionalni davek te vrste na svetu, pobiranje tega davka v enajsterici pa bi po oceni Bruslja lahko prineslo od 30 do 35 milijard evrov na leto, kar je odstotek davčnih prihodkov enajstih članic.

V EBF menijo, da je komisija izračunala pričakovane prihodke od davka, vendar se jim po navedbah glavnega izvršnega direktorja zveze Guida Ravoeta obenem zdi, da ni v zadostni meri upoštevala stroškov za gospodarstvo v smislu učinka na gospodarsko rast in zaposlovanje.

Komisija je v novem predlogu ohranila prvotno zasnovo, naj bo trgovanje z delnicami in obveznicami obdavčeno po najmanj 0,1-odstotni stopnji, z izvedenimi finančnimi proizvodi pa po najmanj 0,01-odstotni stopnji.

Ostaja tudi načelo stalnega prebivališča oziroma sedeža. To pomeni, da bo davek treba plačati, če ima katera koli stranka v transakciji sedež v sodelujoči državi članici, ne glede na to, kje se transakcija izvede.

V EBF pojasnjujejo, da je načelo sedeža zastavljeno precej na široko, tako da bodo morali po njihovih ocenah davek pobirati številni davčni rezidenti iz držav zunaj enajsterice.

“V praksi si ne znamo predstavljati, kako bo to ekstrateritoralno pobiranje davka zaživelo v praksi, če se transakcija izvede zunaj enajstih sodelujočih držav,” je povedal Ravoet.

V EBF verjamejo, da predlog komisije občutno ogroža načela enotnega trga, saj se ga bo uvedlo v le enajstih od 27 članic EU.

Ponovili so tudi že večkrat izraženi strah, da bo evropski finančni sektor zaradi uvedbe davka globalno manj konkurenčen, največ pa bodo od tega imele finančne jurisdikcije drugod po svetu, na primer v Aziji in ZDA.

STA


Najbolj brano