Banka Slovenija s še bolj črnogledo napovedjo

Banka Slovenije je za letos in prihodnje leto poslabšala gospodarske napovedi za Slovenijo. Letos naj bi se obseg bruto domačega proizvoda (BDP) skrčil za 2,6 odstotka, prihodnje leto pa za 0,7 odstotka. Rast naj bi država vnovič dosegla leta 2015, in sicer 1,4-odstotno.

Rezultati pregleda stanja v Novi Ljubljanski banki  bodo znani v dveh tednih Foto: STA
Rezultati pregleda stanja v Novi Ljubljanski banki bodo znani v dveh tednih Foto: STA

LJUBLJANA > Banka Slovenije je s tem sledila Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj, vendar so njene napovedi še nekoliko bolj pesimistične. Umar namreč za letos napoveduje 2,4-odstotno krčenje BDP, za prihodnje leto pa 0,8-odstotno.

Rezultati pregleda stanja v Novi Ljubljanski banki (NLB) bodo znani v dveh tednih in na podlagi teh rezultatov bo evroskupina o Sloveniji razpravljala novembra, so danes v Bruslju povedali viri pri EU. Na sestanku evroskupine v ponedeljek v Luksemburgu pa razprava o Sloveniji uradno ni na dnevnem redu.

Še aprila je Banka Slovenije za letos napovedovala krčenje BDP za 1,9 odstotka, za prihodnje leto pa celo 0,5-odstotno rast.

Tudi v primeru najhujšega scenarija pri rezultatih stresnih testov in skrbnih pregledov bank še vedno obstaja možnost, da Slovenija težave reši sama, je danes povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec. To je odvisno od vrednosti terjatev in časovne dinamike pri prenosu na t.i. slabo banko. Ključen pa je tudi razvoj dogodkov v gospodarstvu.

“Ključno je tudi to, kaj se bo dogajalo z gospodarstvom v vmesnem času in kako bodo delovali ukrepi za zagon rasti,” je dejal. Z zaustavitvijo padanja gospodarske dejavnosti ali z zagonom rasti bo možnost za vračanje javnega dolga večja. Če te možnosti država ne bo hitro izkoristila, pa je možna tudi potreba po širši finančni pomoči. Jazbec je zato danes ponovil, da je bistveno ukrepanje v prihodnjih tednih.

Odločitev za pomoč, ki po guvernerjevih besedah ni samo ekonomska, ampak predvsem politična, je v veliki meri odvisna od zaupanja finančnih trgov v Slovenijo. Ukrepi v zadnjih mesecih so namenjeni temu, da se vlagatelje prepriča, da lahko Slovenija na pregleden in verodostojen način ureja svoje težave.

Če to ne uspe, je zaprosilo za pomoč v okviru specifičnih programov ESM veliko cenejša možnost, ki pa v vsakem primeru prinese dodatne pogoje, čeprav gre večinoma za ukrepe, ki jih bo morala Slovenija v vsakem primeru izvesti.

Za leto 2015 je osrednja finančna institucija bolj optimistična kot Umar. Sloveniji namreč napoveduje 1,4-odstotno rast, medtem ko urad pričakuje rast zgolj v višini 0,4 odstotka.

STA


Najbolj brano