BDP v prvem četrtletju navzgor za 1,9 odstotka

Pozitivna gospodarska gibanja so se v letošnjem prvem četrtletju nadaljevala. Bruto domači proizvod (BDP) se je na letni ravni realno zvišal za 1,9 odstotka, k čemur je ponovno najbolj vplivalo zunanje povpraševanje.

Bruto domači proizvod se je v prvem letošnjem četrtletju po prvih ocenah statističnega urada na letni ravni realno zvišal za 1,9 odstotka Foto: Susana Vera
Bruto domači proizvod se je v prvem letošnjem četrtletju po prvih ocenah statističnega urada na letni ravni realno zvišal za 1,9 odstotka Foto: Susana Vera

LJUBLJANA > V primerjavi z zadnjim četrtletjem lani je bila gospodarska aktivnost manjša, so izračunali statistiki.

V primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem, se je BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, v prvih treh mesecih letos zmanjšal za 0,3 odstotka, glede na prvo trimesečje lani pa zvišal za 1,5 odstotka.

Slovensko gospodarstvo je vedno bolj odvisno od tujine, je danes na novinarski konferenci Statističnega urada RS povedal strokovnjak za nacionalne račune Anže Podnar. Izvoz se je v prvem četrtletju povečal za 4,7 odstotka, in sicer predvsem na račun večjega izvoza električnih naprav ter motornih vozil.

Uvozne cene so se znižale bistveno bolj kot izvozne

Uvoz se je okrepil za 2,3 odstotka, kar je nekoliko nižja rast kot v zadnjem četrtletju lani. Izraziteje se je tokrat povečal uvoz storitev, za 8,6 odstotka, od tega najbolj uvoz poslovnih storitev.

Tako je saldo zunanje trgovine zaradi visoke rasti izvoza pozitivno prispeval h gospodarski rasti, in sicer dve odstotni točki, je povedal Podnar. Ugodni so bili tudi pogoji menjave - uvozne cene so se znižale bistveno bolj kot pa izvozne.

Domače trošenje se v primerjavi z enakim obdobjem lani ni bistveno spremenilo, je pa bila njegova rast z 0,2 odstotka bistveno nižja kot v zadnjem četrtletju lani, ko se je povečalo za tri odstotke. Glavni razlog za to so bruto investicije, ki so se tokrat zmanjšale za 0,2 odstotka.

Podnar je pojasnil, da so se bruto investicije v osnova sredstva v prvem četrtletju povečale za 2,4 odstotka. Navzgor jih je potiskala 25-odstotna rast investicij v zgradbe in objekte, medtem ko so se investicije v opremo in stroje zmanjšale za 15,3 odstotka. Negativno so na bruto investicije vplivale tudi spremembe zalog.

Vedno večja dodana vrednost

Končno trošenje se je v začetku leta 2014 zmanjšalo za 0,2 odstotka, predvsem na račun varčevanja države, katere izdatki so se tokrat zmanjšali za dva odstotka. “Pozitivna novica pa je, da je zasebno trošenje prenehalo padati in smo prvič po letu 2011 zaznali rast, namreč za 0,6 odstotka. Morda bo trošenje ostalo stabilno tudi v naslednjih četrtletjih,” je dejal Podnar.

“Podjetja na podlagi vedno večje zunanje porabe ter stabilne domače potrošnje ob hkratnem zniževanju stroškov ustvarjajo vedno večjo dodano vrednost,” je nadaljeval. V celotnem slovenskem gospodarstvu se je dodatna vrednost v letošnjem prvem četrtletju povečala za 2,5 odstotka.

S proizvodnega vidika se je dodana vrednost povečala skoraj v vseh dejavnostih, najbolj pa v gradbeništvu, namreč za 15,8 odstotka. Z 9,1-odstotno rastjo je bila nadpovprečna tudi v kmetijstvu, gozdarstvu in ribištvu, in sicer zaradi odstranjevanja posledic žleda v gozdarstvu. V predelovalnih dejavnostih je bila rast 3,1-odstotna, v transportu pa 4,5-odstotna, medtem ko je bila rast dodane vrednosti v storitvenih dejavnostih nekoliko počasnejša in je znašala en odstotek.

Dela v gradbeništvu se nadaljujejo

Glede gibanja BDP do konca leta je Podnar optimističen. “Mislim, da bo zasebno trošenje ostalo stabilno, v gradbeništvu pa se bodo dela nadaljevala, čeprav morda nekoliko manj pospešeno kot doslej,” je dejal, glede izvoznega povpraševanja pa dodal, da je slovensko gospodarstvo očitno v zadnjih letih postalo stroškovno zelo učinkovito, produktivnost dela pa se je povečala.

Jeseni bodo na statističnem uradu pri izračunu gibanja BDP prešli na novo metodologijo. Namesto standarda ESA 95 bodo po novem uporabljali standard ESA 2010, zato se bodo podatki o BDP spremenili. Podnar je pojasnil, da se bodo nominalne ravni BDP vse od leta 1995 v povprečju zvišale za 1,5 do dva odstotka, ker pa bo to zvišanje enakomerno porazdeljeno po letih, večjih sprememb gospodarskih rasti ne pričakuje.

STA


Najbolj brano